Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի կարևոր հետևողական ջանքերը. Փաշինյանը շնորհավորել է Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետին
11/01/2024 15:31
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետ Գաբրիել Ատալին: Ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով՝ մաղթելով հաջողություններ Ձեր բարձր առաքելությունում:
Վկայակոչելով հայ-ֆրանսիական բազմադարյա բարեկամությունն ու առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները՝ վստահ եմ, որ Ձեր պաշտոնավարման օրոք մեր կառավարությունները նոր եռանդով կփոխգործակցեն Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բազմաոլորտ համագործակցությունն առավել խորացնելու համար։
Անշուշտ, Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026 թթ. ճանապարհային քարտեզն այդ նպատակին ծառայող արդյունավետ գործիք է, և լիահույս եմ, որ առկա բոլոր հնարավորությունները կօգտագործենք դրա հաջող իրագործումն ապահովելու համար:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի կարևոր հետևողական ջանքերը մեր երկրի կողմից դիմագրավվող աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների հաղթահարման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ու կայունության հաստատման գործընթացում:
Խորապես շնորհակալ եմ Հայաստանին առնչվող հարցերի հանդեպ Ձեր մշտական ուշադրության և հայ ժողովրդի նկատմամբ Ձեր ջերմ բարեկամական վերաբերմունքի համար»։

Армения высоко ценит важные последовательные усилия Франции: Пашинян поздравил новоназначенного премьер-министра Франции
11/01/2024 15:39
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание новоназначенному премьер-министру Франции Габриэлю Атталю.
«Горячо поздравляю Вас с назначением на пост Премьер-министра Французской Республики и желаю успехов в Вашей высокой миссии.
Говоря о многовековой армяно-французской дружбе и особых отношениях, я уверен, что в течение Вашего срока полномочий наши правительства будут с новой силой взаимодействовать в целях дальнейшего углубления многосекторального сотрудничества между Арменией и Францией.
Конечно, дорожная карта армяно-французского экономического сотрудничества на 2021-2026 гг. является эффективным инструментом для достижения этой цели, и я надеюсь, что мы будем использовать все имеющиеся возможности для обеспечения ее успешной реализации.
Хотел бы подчеркнуть, что Армения высоко ценит важные последовательные усилия Франции в процессе преодоления геополитических вызовов, стоящих перед нашей страной, и установления долгосрочного мира и стабильности в регионе.
Я глубоко признателен за Ваше постоянное внимание к вопросам, связанным с Арменией, и за Ваше теплое дружеское отношение к армянскому народу».