Ջերմուկը մեր նախկին քաղաքն է. Ալիևը կրկին հավակնում է Հայաստանի տարածքին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում ասել է, որ մի շարք երկրներ մեղադրում են Ադրբեջանին Հայաստանի վրա հարձակվելու մտադրության մեջ։
«Ես արդեն խոսել եմ այս մասին, նորից ուզում եմ միանգամայն անկեղծ ասել, որ եթե ցանկանայինք, կմտնեինք ու կգնայինք մինչև վերջ։ Մեր դիմաց Ջերմուկ քաղաքն էր՝ մեր նախկին քաղաքը, որի իսկական անունը Իստիսու է։ Ո՞վ կկանգնեցներ մեզ։ Մենք նման մտադրություն չունեինք։ Մեր նպատակը մեր սահմանները պաշտպանելն էր։ Մենք պետք է այնպիսի բարձունքներ ունենայինք մեր ձեռքում, որ մեր աչքով տեսնեինք, թե ինչ են ծրագրում հայերը»,- ասել է նա։
«Արևմտյան իմ հյուրերից մեկը զրույցի ժամանակ ինձ ասաց, թե արբանյակ ունեք, արբանյակից կարելի է տեսնել: Ես պատասխանեցի, որ իմ ուղեկիցն իմ աչքերն են։ Ես պետք է իմ աչքերով տեսնեմ։ Արբանյակը սարք է, այն կարող է խափանվել, կամ կարող եք անջատել, այն ձեր ձեռքերում է»,- նշել է Ալիևը։

Джермук – наш бывший город: Алиев вновь претендует на территории Армении
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью местным телеканалам заявил, что ряд стран обвиняют Азербайджан в намерении напасть на Армению.
«Я уже говорил об этом, еще раз хочу совершенно откровенно сказать, что при желании мы вошли бы и пошли бы до конца. Город Джермук – наш бывший город, настоящее название которого Истису, находился перед нами. Кто бы нас удержал? У нас не было такого намерения. Нашим намерением было защитить наши границы. В наших руках должны были находиться такие высоты, чтобы мы могли своими глазами видеть, что планируют армяне», - сказал он.
«Во время разговора с одним моим западным гостем он сказал мне: у вас ведь есть спутник, вы можете увидеть и со спутника. Я ответил, что мой спутник – это мои глаза. Я должен увидеть своими глазами. Спутник – это прибор, он может выйти из строя, или же вы отключите его, это в ваших руках», - отметил Алиев.