Ալիևը Հայաստանի մայրաքաղաքն անվանել է «Իրևան. հնագույն ադրբեջանական քաղաք»
«20-րդ դարում ադրբեջանական հողերը մաս-մաս փոխանցվեցին Հայաստանին», տեղական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«1918 թվականին՝ Ադրբեջանի Դեմոկրատական ​​Հանրապետության ստեղծումից մեկ օր անց, Իրևան քաղաքը, ցավոք, փոխանցվեց Հայաստանին։ Չնայած սրա համար պատճառ չկար։ Սա հնագույն ադրբեջանական քաղաք է։ Ադրբեջանական ժողովուրդն այնտեղ ապրել է դարեր շարունակ։ Իրևանի ջնջված պատմական տեսքն այսօր հաստատում է ադրբեջանական դարավոր ճարտարապետական ​​ժառանգության առկայությունը։ Իրևանն այն քաղաքներից է, որտեղ ասես հին քաղաք չկա, ուղղակի ադրբեջանական քաղաք էր, որը քանդեցին ու ավերեցին»,- ասել է նա։
Ալիևն ասել է, թե «1918-ին ընդունված որոշումը մեծ պատմական հանցագործություն էր, ոչ թե սխալ, այլ հանցագործություն»:

Алиев назвал столицу Армении Иреваном - древним азербайджанским городом
В ХХ веке азербайджанские земли по частям были переданы Армении, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью местным СМИ.
«В 1918 году, через день после создания Азербайджанской демократической республики, город Иреван, к сожалению, был передан Армении. Хотя никаких оснований для этого не было. Это древний азербайджанский город. Азербайджанский народ веками жил там. Стирающийся сегодня исторический облик Иревана, подтверждает наличие многовекового азербайджанского архитектурного наследия. Иреван является одним из городов, где словно нет старого города, это просто был азербайджанский город, который снесли и разрушили», - заявил он.
Он заявил, что принятое в 1918 году решение «было большим историческим преступлением, не ошибкой, а преступлением».