Ալիևի հարցազրույցից 2 օր է անցել, իսկ նրա հետ բանակցող Փաշինյանը չի արձագանքել․ Տիգրան Աբրահամյան
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․ «Ադրբեջանի նախագահի` Հայաստանի հետ բանակցությունների հետ կապված հարցազրույցից 2 օր է անցել` իր հետ բանակցող Փաշինյանը չի արձագանքել:
Ստացվում է հետևյալ պատկերը:
Ադրբեջանի պահանջով Հայաստանը պետք է նախ փոխանցի Տավուշի այն 4 գյուղերը, որոնք անկլավի կարգավիճակ չունեն` սահմանակից են Ադրբեջանին, իսկ հետո բանակցեն 4 անկլավների` Ադրբեջանին հանձնելու և դրանք Ադրբեջանի հետ ճանապարհով կապելու մասին, բնականաբար, ՀՀ-ի հաշվին:
Ադրբեջանը չի խոսում Տավուշի այն տարածքների մասին, որոնք իրենք են օկուպացրել, Արծվաշենի մասին, ինչպես նաև` 2021-22 թթ.-ին ագրեսիայի ենթարկած ու բռնազավթած Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մի շարք հատվածների` դրանք համարելով պատերազմական ավար կամ «պատմական Ադրբեջան»:

Абрамян: Прошло два дня после интервью Алиева, а Пашинян, который ведет с ним переговоры, так и не ответил
12/01/2024 10:55
Депутат НС Армении Тигран Абрамян пишет: «Прошло два дня с момента интервью президента Азербайджана по поводу переговоров с Арменией, а Пашинян, который ведет с ним переговоры, не ответил.
Выходит следующая картина:
По требованию Азербайджана Армения должна сначала передать 4 села Тавуша, не имеющие анклавного статуса, граничащие с Азербайджаном, а затем провести переговоры о сдаче 4 анклавов Азербайджану и соединении их с Азербайджаном автодорогой, естественно, за счет Армении.
Азербайджан не говорит об оккупированных ими территориях Тавуша, об Арцвашене, а также о ряде частей Гегаркуника, Вайоц Дзора и Сюника, подвергшихся агрессии и оккупированных в 2021-2022 годах, считая их военной добычей или «историческим Азербайджаном».