Կան մասունքներ, որ մի քանի անգամ փորձաքննվել են ու նույնականացվել, բայց հարազատները հրաժարվում են հուղարկավորել. պետությունն իր վրա կվերցնի այդ պատասխանատվությունը. Անահիտ Ավանեսյան
12/01/2024 12:50
Պատերազմների հետևանքով կան մասունքներ, որոնք մի քանի անգամ փորձաքննվել են ու արդյունքները նույնն են եղել, սակայն հարազատները հրաժարվում են հուղարկավորություն իրականացնելուց, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Այդ փորձաքննություններն իրականացվել են նաև արտերկրում՝ Կարմիր խաչի աջակցությամբ ու միջնորդությամբ»,- ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանում ու արտերկրում հաստատված դեպքերի մասով պետք է որոշումներ կայացնել. անգամ սառնարանային պայմաններում մասունքները տարիներով պահելը ճիշտ չէ։
«Պետք է հուղարկավորություն իրականացվի, դրանց իրականացման ֆորմատն ու սկզբունքները, որ լինեն հնարավորինս ընդունելի ու հաշվի առնվեն թեմայի բոլոր նրբություննեը, միջգերատեսչական հանձնաժողովի շրջանակնեում կորոշվեն»,- նշեց Ավանեսյանը։
Նա թվեր չհրապարակեց. քննչական գործողությունների մի հատված է ու ԱՆ-ն իրավասություն չունի հավելյալ ինֆորմացիա տրամադրելու։
Ավանեսյանն ասաց, որ պետությունն իր վրա պետք է վերցնի պատասխանատվություն՝ հողին հանձնելու մասունքները։

Анаит Аванесян: Экспертиза по опознанию останков проводилась несколько раз и они были идентифицированы, но родственники отказываются их хоронить - государство возьмет на себя эту ответственность
12/01/2024 14:26
В результате войн имеются останки, экспертиза по опознанию которых проводилась несколько раз и результаты были одинаковыми, но родственники отказываются организовать похороны, заявила на встрече с журналистами министр здравоохранения Анаит Аванесян.
"Эти судебно-генетические экспертизы проводились и за рубежом при поддержке и посредничестве Красного Креста", - сказала она.
По словам министра, должны быть приняты решения относительно идентифицированных случаев в Армении и за рубежом: неправильно хранить останки годами даже в холодильнике.
"Похороны должны состояться, формат и принципы их проведения, которые должны быть максимально приемлемыми и учитывать все тонкости темы, будут решены в рамках межведомственной комиссии", - сказала Аванесян.