Բրյուսելում ՀՀ դեսպանը մանրամասնել է ԼՂ-ում էթնիկ զտման պատճառներն ու հետևանքները՝ շեշտելով Բաքվում արմատացած անպատժելիության զգացումը
13/01/2024 11:22
ԵՄ-ում Հունաստանի մշտական ներկայացուցչի հրավերով Բրյուսելում ՀՀ դեսպանը քննարկեց ԵՄ-ի հետ գործընկերության խորացումն անդամ երկրների հետ: Այդ մասին հայտնում են Բրյուսելում ՀՀ դեսպանի ֆեյսբուքյան էջում:
Նշվում է, որ հունվարի 12-ին ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Տիգրան Բալայանը մասնակցել է կլոր սեղան- քննարկմանը, որին ներկա էին ԵՄ անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչներ, քաղաքական և անվտանգային կոմիտեի դեսպաններ, Եվրահանձնաժողովի և Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ։ Հանդիպումը կազմակերպվել էր ԵՄ-ում Հունաստանի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Իոանիս Վրաիլասի կողմից և շարունակությունն էր 2023 թ․-ի դեկտեմբերի 11-ին ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի մասնակցությանը։
Քննարկման ընթացքում դեսպան Բալայանը ներկայացրել է Հայաստանի տեսլականը ԵՄ-ի հետ գործընկերության խորացման հեռանկարների վերաբերյալ՝ ի հաջորդումն ԵՄ խորհրդի որոշումների։ Նա անդրադարձել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ընդլայնմանն ուղղված գաղափարներին և առաջարկություններին, որոնք կծառայեն ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակ տեղափոխելու վերջնանպատակին։
Հանդիպման մասնակիցներն իրենց լիակատար աջակցությունն են հայտնել Հայաստանի բարեփոխումների ու խաղաղության օրակարգին և խոստացան շարունակել այս ուղղությամբ համագործակցությունը։
Իր ներածական խոսքի և հարց ու պատասխանի ընթացքում, դեսպան Բալայանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի դիրքորոշումը՝ Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության հաստատման վերաբերյալ։
ՀՀ դեսպանը մանրամասնել է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման պատճառներն ու հետևանքները՝ շեշտելով Բաքվում արմատացած անպատժելիության զգացումը, որն էլ ավելի ակնառու դարձավ երկու օր առաջ Ադրբեջանի նախագահի զավթողական, սպառնալից և սադրիչ հայտարարությունների շնորհիվ, որոնք լի էին առանց այդ էլ փխրուն իրավիճակն ապակայունացնելու վտանգներով։

Посол Армении в Брюсселе подробно рассказал о причинах и последствиях этнической чистки в Нагорном Карабахе, подчеркнув чувство безнаказанности, укоренившееся в Баку
13/01/2024 12:00
По приглашению постоянного представителя Греции при ЕС посол Армении в Брюсселе обсудил вопросы углубления партнерства ЕС со странами-членами. Об этом сообщается на странице посла Армении в Брюсселе в Facebook.
Отмечается, что 12 января глава представительства Республики Армения в ЕС, посол Тигран Балаян принял участие в круглом столе, в котором приняли участие постоянные представители стран-членов ЕС, послы Комитета по политике и безопасности, высокопоставленные представители Европейской Комиссии и Европейской службы внешних действий. Встреча была организована постоянным представителем Греции при ЕС послом Иоаннисом Врайласом и стала продолжением участия министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в заседании Совета по иностранным делам ЕС 11 декабря 2023 года.
В ходе обсуждения посол Балаян представил видение Армении относительно перспектив углубления партнерства с ЕС согласно решениям Совета ЕС. Он коснулся идей и предложений, направленных на расширение отношений Армения-ЕС, что послужит конечной цели вывести партнерство с ЕС на качественно новый уровень.
Участники встречи выразили полную поддержку реформ и мирной повестки Армении и пообещали продолжить сотрудничество в этом направлении.
В ходе вступительной речи, а также вопросов и ответов посол Балаян также представил позицию Армении относительно установления прочного мира на Южном Кавказе.
Посол Армении подробно рассказал о причинах и последствиях этнической чистки в Нагорном Карабахе, подчеркнув укоренившееся в Баку чувство безнаказанности, которое два дня назад стало еще более очевидным из-за агрессивных, угрожающих и провокационных заявлений президента Азербайджана, которые таили в себе опасность дестабилизировать и без того хрупкую ситуацию.