Ֆրանսիայի նոր արտգործնախարարը խոստացել է երկար ժամանակ աջակցել Կիևին
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նոր նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն պաշտոնավարման ընթացքում իր առաջին արտասահմանյան այցն է իրականացրել։  Այսօր նա ժամանել է  Ուկրաինա ու հայտարարել, որ մտադիր են Կիևին երկարաժամկետ աջակցություն ցուցաբերել։
«Ես եկել եմ այստեղ ասելու, որ Ֆրանսիան երկարաժամկետ հեռանկարում կաջակցի Ուկրաինային՝ տնտեսական, ռազմական, հումանիտար տեսանկյունից»,- ասել է Սեժուրնեն՝ BFMTV-ի եթերում։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հանդիպումից առաջ էլ Սեժուրնեն ասել է, որ Ֆրանսիան «այցելությունների շարք» կիրականացնի այդ երկիր՝ գնահատելու համար, թե ինչ է այսօր անհրաժեշտ ուկրաինական կողմին։

Новый глава МИД Франции пообещал Украине долгосрочную поддержку
Министр иностранных дел Франции Стефан Сежурне, совершил свой первый зарубежный визит на посту главы МИД. Сегодня прибыл с визитом на Украину и заявил, что знамерен оказать долгосрочную поддержку Украине во всех сферах.
"Я прибыл сюда, чтобы сказать, что Франция поддержит Украину в долгосрочной перспективе - с точки зрения экономической, военной, с точки зрения гуманитарной", - сказал глава французского МИД телеканалу BFMTV.
Перед своей встречей с президентом Украины Владимиром Зеленским Сежурне сообщил, что Франция осуществит "ряд визитов" в эту страну с целью оценить, в чем сегодня нуждается украинская сторона.