Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը և նրա օպերատորը տեսնում են նույն խնդրի լուծման ավելի «հիմնավոր» ուղի՝ հասնել Հայաստանի չգոյությանը․ Վարդան Ոսկանյան
13/01/2024 15:20
Մեր հասարակությանը պարբերաբար «ներարկվող» ամենավտանգավոր մոլորություններից մեկն այն է, թե Բաքվի բարբարոսական վարչախումբն, իբր, կարող է համաձայնել Հայաստանի համար գոնե ոչ մահացու պայմաններով խաղաղության, գրել է ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը:
«Ըստ ամենայնի, որպես նման մոլորության չբարձրաձայնվող, սակայն հիմնական փաստարկ է դիտարկվում այն, որ այդպիսի խաղաղությունը ձեռնտու կարող է լինել Բաքվին և շատ հարցերում վերջինիս օպերատոր Անկարային, որովհետև դրանով հնարավոր կդառնա չեզոքացնել ռուսական ազդեցությունը Հարավային Կովկասում։
Սա, մեղմ ասած, կոպտագույն սխալ է, որովհետև Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը և նրա օպերատորը տեսնում են նույն խնդրի լուծման բոլորովին այլ՝ ավելի «հիմնավոր» ուղի։
Եվ դա իրականում Հայաստանի փաստացի չգոյությանը հասնելն է, ինչը Բաքվի և Անկարայի համար ինքնաբերաբար կնշանակի ռուսական ազդեցության ոչ միայն չեզոքացում, այլ նաև ամբողջական բացառում։
Ուստի, չեմ դադարելու պնդել, որ Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի հետ հարաբերվելիս միակ ելքը պատրանքները մի կողմ դնելը և Հայաստան պետություն-ամրոցի ստեղծումն է»,- ընդգծել է Վարդան Ոսկանյանը։

Вардан Восканян: Варварский режим Баку и его оператор видят более «обоснованный» способ решения той же проблемы – добиться несуществования Армении
13/01/2024 15:50
Одно из самых опасных заблуждений, регулярно «прививаемых» нашему обществу, заключается в том, что варварский режим Баку якобы может пойти на мир хотя бы на несмертельных для Армении условиях, написал заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета Вардан Восканян.
«По всей вероятности, в качестве не озвучиваемого, но основного аргумента для подобного заблуждения рассматривается то, что такой мир может быть выгоден Баку, а также являющейся по многим вопросам его оператором Анкаре, поскольку таким образом им удастся нейтрализовать российское влияние на Южном Кавказе.
Это, мягко говоря, грубейшая ошибка, поскольку варварский режим Баку и его оператор для решения указанного вопроса видят совершенно иной, более «обоснованный» путь».
И этот путь на самом деле – добиться фактического несуществования Армении. Последнее для Баку и Анкары автоматически будет означать не только нейтрализацию, но и полное исключение российского влияния.
Поэтому, не перестану утверждать, что единственный выход при контактах с варварским режимом Баку– оставить в стороне иллюзии и построить государство-крепость Армению», – подчеркнул Вардан Восканян.