Իրավիճակը կարող է կտրուկ սրվել. Աբրահամյանը՝ նոր պատերազմի հավանականության մասին (Տեսանյութ)
Ադրբեջանի ասածը հետևյալն է՝ կա կոնկրետ պահանջ, որն իջեցված է հայ-ադրբեջանական բանակցությունների օրակարգ. լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ադրբեջանը պարզ ասում է՝ ինչին կարող եմ հասնել խաղաղ ճանապարհով, գնալու եմ խաղաղ ճանապարհով, ինչին հնարավոր չեղավ հասնել խաղաղ ճանապարհով, գնալու եմ պատերազմով։ Ես չեմ կարծում, թե Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությամբ տեղի է ունեցել շատ մեծ փոփոխություն, Ադրբեջանի իշխանությունները նաև որոշակի գաղտնազերծում են անում։ Սա կա՛մ ենթադրում է ՀՀ-ի կողմից շատ մեծ տարածքային զիջումներ, կա՛մ այն, որ Ադրբեջանը կգնա արկածախնդրության ճանապարհով»,-ասաց նա։
Ըստ Աբրահամյանի՝ վերջին 10 օրվա իրադարձությունները, պաշտոնական Երևանից ու Բաքվից հնչող հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ իրավիճակը կարող է կտրուկ փոփոխության ենթարկվել ու ռազմաքաղաքական իրավիճակը կարող է կտրուկ սրվել։
Աբրահամյանի կարծիքով՝ բանակցային իրավիճակը չի զարգանում այնպես, ինչպես տարեվերջին էր զարգանում։
«Բաքվի ու Երևանի իշխանական տարբեր էշելոններից որոշակի դրական ազակներ էր փոխանցվում։ Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում պարզ դարձավ, որ ընդհանուր փաստաթղթից փորձ է արվում դուրս բերել սահմանների դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի հետ կապված գործընթացը, ինչպես նաև տարածաշրջանային ապաշրջափակմանը վերաբերող դրույթը։ Սրանք ՀՀ-Ադրբեջան բանակցությունների առանցքային երկու դրույթներն էին։ Միգուցե ինչ-որ փուլում լինի փաստաթուղթ ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի միջև, մարդկանց մոտ տպավորություն ստեղծվի, թե Հայաստանը գնում է խաղաղության ճանապարհով, բայց եթե այդ կարևոր դրույթները դուրս են մնում այդ փաստաթղթից, նշանակում է, որ եղած սպառալիքները չեն վերանում»,- նշեց Տիգրան Աբրահամյանը։

Ситуация может резко обостриться: Абрамян о вероятности новой войны
Азербайджан сказал следующее: есть конкретное требование, которое включено в повестку армяно-азербайджанских переговоров. Об этом на брифинге с журналистами заявил секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян.
«Азербайджан четко заявляет: чего я могу добиться мирным путем, я добьюсь мирным путем, чего не удалось добиться мирным путем, я добьюсь военным путем. Я не думаю, что с последним заявлением президента Азербайджана произошли большие перемены, власти Азербайджана также проводят некоторое рассекречивание. Это либо подразумевает очень большие территориальные уступки со стороны Республики Армения, либо то, что Азербайджан пойдет на новую авантюру", - сказал он.
По мнению Абрамяна, события последних 10 дней, официальные заявления из Еревана и Баку показывают, что ситуация может кардинально измениться и военно-политическая ситуация может обостриться.
По словам Абрамяна, переговорная ситуация развивается не так, как развивалась в конце года.
«Определенные позитивные сигналы прозвучали из различных эшелонов власти Баку и Еревана. За прошедший месяц стало ясно, что делается попытка изъять из документа пункты, касающиеся демаркации и делимитации границы и деблокады региона. Это два принципиальных пункта переговоров Армения-Азербайджан.  В этой ситуации на каком-то этапе может быть принят документ, создающий впечатление у людей, что наконец в регионе наступит мир. Но если эти пункты не будут внесены в документ, вызовы не нейтрализованы, в любой момент могут привести к обострению ситуации, в том числе к новой войне», - отметил Тигран Абрамян.