Այս իշխանությունը փորձում է մեր հասարակության կարևոր բջիջները ոչնչացնել՝ հարձակվում է եկեղեցու դեմ, փակում թատրոններ. Ավետիք Չալաբյան
15/01/2024 12:41
Այս իշխանությունը փորձում է մեր հասարակության կարևոր բջիջները ոչնչացնել, օրինակ՝ հարձակում է սկսում եկեղեցու դեմ, ձերբակալում են գեներալներին, փակում են թատրոնները. լրագրողների հետ զրույցում ասաց հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը, ով նույնպես ներկա էր «Գոյ» թատրոնի կոլեկտիվի կազմակերպած բողոքի ակցիային, որով պահանջում են չմիավորել «Գոյ» և Սունդուկյան թատրոնները։
«Թատրոնը և ընդհանրապես մշակութային ցանկացած կոլեկտիվ հասարակության կարևոր մաս է, թույլ է տալիս միասին մեզ զգալ հասարակություն, զգալ որակյալ հասարակություն, մշակութային և ինտելեկտուալ հասարակություն։ Հիմա այս իշխանությունը  փորձում է մեր հասարակության կարևոր բջիջները ոչնչացնել։ Այս ամենը ինձ հիշեցնում է 30-ականների նացիստական Գերմանիան, երբ որ բերում էին քաղաքների կենտրոններում խարույկներ էին վառում և իրենց դուր չեկած հեղինակների գրքերը գցում էին խարույկների մեջ։ Եթե Փաշինյանի իշխանությունը կարողանա վերարտադրվել, չեմ զարմանա, որ ինչ-որ ժամանակ հետո Րաֆֆու, Նժդեհի գրքերը այրեն, Նժդեհի, Նեմեսիսի արձանները հանեն, որովհետև իրենց գործունեության ոճը դա է»,-ասաց նա։
Ըստ Չալաբյանի՝ թատրոնի կոլեկտիվն անկախ քաղաքացիական ձայն ունի և նրա գոյությունը ֆինանսական չնչին ծախս է պահանջում։ «Գոյվ» թատրոնը հարվածի տակ է ընկել, քանի որ այս նյութապաշտ իշխանության դոկտրինի մեջ չի տեղավորվում»,-ասաց նա։

Аветик Чалабян: Эта власть пытается уничтожить важные ячейки нашего общества: она нападает на церковь, закрывает театры
15/01/2024 12:59
Эта власть пытается разрушить важные ячейки нашего общества, например, она совершает нападение на церковь, арестовывает генералов, закрывает театры. Об этом в беседе с журналистами заявил общественный политический деятель Аветик Чалабян, который также присутствовал на акции протеста, организованной коллективом театра "Гой", с требованием не объединять театр "Гой" с Национальным академическим театром имени Сундукяна.
«Театр и вообще любой культурный коллектив — важная часть общества, он позволяет нам чувствовать себя единым обществом, чувствовать качественным обществом, культурным и интеллектуальным обществом. Сейчас эта власть пытается уничтожить важные ячейки нашего общества. Все это напоминает мне нацистскую Германию 1930-х годов, когда они жгли костры в центрах городов и сжигали нежелательные книги непонравившихся им авторов. Если Пашиняну удастся воспроизвести свою власть, я не удивлюсь, если через какое-то время они сожгут книги Раффи и Нжде, снесут памятники Нжде и Немезиды, потому что это их стиль работы", - сказал он.
По словам Чалабяна, коллектив театра имеет независимый гражданский голос и его существование требует небольших финансовых затрат. Театр "Гой" подвергся нападению, потому что он не вписывается в доктрину этогй материалистической власти", - сказал он.