Բաքուն «Էրիվանի» մասով խոսում է այնպես, ինչպես ՀՀ-ում են ասել՝ «Ղարաբաղն ու Նախիջևանը Հայաստան են». Ալեն Սիմոնյան
15/01/2024 15:15
Այն, ինչ անում է հարևան երկրի ղեկավարը, անում է հայելային՝ կրկնելով այն, ինչ հայկական կողմն արել է այս տարիների ընթացում. լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ խոսելով Ալիևի տարածքային հավակնություններից։
«Չէ՞ որ մենք միշտ ասում էինք՝ սրանք մեր պատմական տարածքներ են, և այլն։ Ալիևը խոսում է մի բանի մասին, որպեսզի հակակշիռ ստեղծի այն նարատիվներին, որ մենք 30 տարվա ընթացքում ստեղծել ենք»,-ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե երբ է հայկական կողմն ասել, որ Բաքուն Հայաստան է, ինչպես Ալիևն է պնդում, որ «Էրիվանը Ադրբեջան է»՝ Սիմոնյանը արձագանքեց. «Վա՜յ, մենք ասել ենք՝ Նախիջևանը Հայաստան է, ասել ենք՝ Ղարաբաղը Հայաստան է, ասել ենք՝ գնալու ենք Բաքվում թեյ խմենք, մի խոսքով՝ այդ բառապաշարի մեջ ենք մտել։ Բայց գործընթաց կա, որ պայմանագիրը կողմերին հավասարաչափ է վերաբերում»,-ասաց նա։
Հարցին, թե ակնհայտորեն Ադրբեջանը պատերազմի է պատրաստվում, արդյո՞ք պետք չի հանրությունը պատրաստ լինի նման զարգացումներին՝ Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց. «Կա՞ ազդակ, որ ՀՀ-ն մտածում է բոլոր պարագաներում միայն խաղաղություն է լինելու, իհարկե, ո՛չ։ Մենք բանակ ունենք, բանակը զարգացնում ենք և հարկ եղած դեպքում պաշտպանվելու ենք մինչև վերջ։ Իհարկե, մենք չենք պատրաստվում որևիցե երկրի վրա հարձակվել և որևիցե երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջ չունենք»,-ասաց նա։

Ален Симонян: В Баку говорят об «Эревани» так, как в Армении говорили: «Карабах и Нахичевань – это Армения»
15/01/2024 16:51
То, что делает глава соседней страны, он делает это зеркально: повторяет то, что делала армянская сторона на протяжении многих лет. Об этом заявил спикер НС Ален Симонян на брифинге с журналистами, говоря о территориальных амбициях Алиева.
«Разве мы не говорили всегда, что это наши исторические территории и так далее?» Алиев говорит об этом для того, чтобы создать противовес тем нарративам, которые мы создавали на протяжении 30 лет", - сказал он.
На вопрос, когда армянская сторона заявила, что Баку – это Армения, а Алиев утверждает, что «Эривань – это Азербайджан», Симонян ответил: «Ой, мы говорили, что Нахичевань — это Армения, мы говорили, что Карабах — это Армения, мы говорили, что будем пить чай в Баку, короче, мы употребляли этот лексикон. Но есть процесс, согласно которому договор в равной степени применяется к сторонам", - сказал он.
На вопрос, что Азербайджан явно готовится к войне, должно ли общество быть готово к такому развитию событий? Ален Симонян ответил: «Есть ли сигнал о том, что Армения думает, что при любых обстоятельствах будет только мир? Конечно, нет. У нас есть армия, мы развиваем армию и, если понадобится, будем защищаться до конца. Конечно, мы не собираемся нападать ни на одну страну и не имеем никаких территориальных претензий ни к одной стране", - сказал он.