Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց առաջնությունում առաջատարներն են Մամիկոն Ղարիբյանը, Զավեն Անդրիասյանը,  Սամվել Տեր-Սահակյանը, կանանց առաջնությունում՝ Միլենա Գասպարյանը
15/01/2024 18:14
Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց առաջնությունում առաջատարներն են Մամիկոն Ղարիբյանը, Զավեն Անդրիասյանը, Սամվել Տեր-Սահակյանը, կանանց առաջնությունում՝ Միլենա Գասպարյանը
Ավարտվել է  Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց 84-րդ և կանանց 79-րդ առաջնությունների 3-րդ խաղափուլը:
Ինչպես հայտնում են Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայից, տղամարդկանց առաջնությունում ամենացածր վարկանիշ ունեցող Դավիթ Տիրատուրյանը հաղթել է գրոսմայստեր Մանուէլ Պետրոսյանին։ Դավիթ Տիրատուրյանը սկզբնախաղից մեծ առավելություն է ստացել և պահպանել այն մինչև խաղի ավարտը:
Հաղթանակ է տարել նաև գրոսմայստեր Սամվել Տեր-Սահակյանը։ Նա հաղթել է ՖԻԴԵ-ի վարպետ Էրիկ Չաքրյանին:
Ռոբերտ Փիլիպոսյան - Տիգրան Հարությունյան, Արթուր Դավթյան - Մամիկոն Ղարիբյան, Ռոբերտ Հովհաննիսյան - Զավեն Անդրիասյան խաղերն ավարտվել են ոչ-ոքի արդյունքով:
Տղամարդկանց առաջնությունում 3-րդ խաղափուլից հետո առաջատարներն են Մամիկոն Ղարիբյանը, Զավեն Անդրիասյանը և Սամվել Տեր-Սահակյանը, ովքեր ունեն 2 միավոր:
Կանանց առաջնությունում  Մելինե Հարությունյանը սև խաղաքարերով հաղթել է Հայաստանի կանանց գործող չեմպիոն Մարիա Գևորգյանին:
3-րդ խաղափուլում կանանց պայքարում ոչ-ոքիներ չեն գրանցվել: Սուսաննա Գաբոյանը, Արփինե Գրիգորյանը, Միլենա Գասպարյանը և Պոլինա Կոբակը համապատասխանաբար հաղթել են Մարիամ Ավետիսյանին, Ալվարդ Ստեփանյանին, Աննա Խաչատրյանին և Մարիամ Խաչատրյանին:
Կանանց առաջնությունում 3-րդ խաղափուլից հետո միանձնյա առաջատարն է Միլենա Գասպարյանը, ով հաղթել է բոլոր 3 խաղերում:

Мамикон Гарибян, Завен Андриасян, Самвел Тер-Саакян – лидеры мужского чемпионата Армении по шахматам, а Милена Гаспарян – лидер женского чемпионата
15/01/2024 19:04
Завершился 3-й тур 84-го мужского и 79-го женского чемпионатов Армении по шахматам.
Как сообщает Федерация шахмат Армении, Давид Тиратурян, имеющий самый низкий рейтинг в мужском чемпионате, победил гроссмейстера Мануэля Петросяна. Давид Тиратурян уже в первой партии получил большое преимущество и сохранял его до конца игры.
Победил также гроссмейстер Самвел Тер-Саакян. Он победил мастера ФИДЕ Эрика Чакряна.
Роберт Филипосян - Тигран Арутюнян, Артур Давтян - Мамикон Гарибян, Роберт Оганесян - Завен Андриасян завершили матчи вничью.
Имеющие по 2 очка Мамикон Гарибян, Завен Андриасян и Самвел Тер-Саакян после 3-го тура лидируют в мужском чемпионате.
В женском чемпионате Мелине Арутюнян черными фигурами обыграла действующую чемпионку Армении Марию Геворгян.
В женском матче третьего тура ничьих не было. Сусанна Габоян, Арпине Григорян, Милена Гаспарян и Полина Кобак победили соответственно Мариам Аветисян, Алвард Степанян, Анну Хачатрян и Мариам Хачатрян.
После 3-го тура женского чемпионата единоличным лидером является Милена Гаспарян, выигравшая все 3 партии.