Նոր մանրամասներ՝ Տիրան Խաչատրյանի մասնակցությամբ միջադեպի քրեական գործից
Հաշվի առնելով հանրային հնչեղությունը՝ անհրաժեշտ եմ համարում պարզաբանել, որ 2024թ․ հունվարի 11-ի ուշ երեկոյան Արամուս գյուղում գործող հացատանը տեղի ունեցած զենքի գործադրմամբ խուլիգանության և մեկ անձի վնասվածք հասցնելու դեպքի առթիվ քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում ձերբակալված 5 անձանցից մեկը ազատվել է արգելանքից, իսկ 4-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը։
«Վերջիններիցս մեկին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (խուլիգանությունը՝ կատարված զենքի գործադրմամբ) և դատարանի որոշմամբ վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։
Մյուս երեք անձանց մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (խուլիգանությունը՝ կատարված խմբի կազմում)։
Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան նրանցից մեկի նկատմամբ ևս կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ։
Մյուս երկու մեղադրյալների նկատմամբ ընտրվել է բացակայելու արգելք խափանման միջոցը և նրանք ազատ են արձակվել։

Новые подробности уголовного дела с участием Тирана Хачатряна
Учитывая общественный резонанс, считаю необходимым пояснить, что один из 5 человек, задержанных в рамках уголовного производства, расследуемого по делу о хулиганстве с применением оружия и нанесении телесных повреждений одному человеку, имевшего место в действующей пекарне в селе Арамус поздним вечером 11 января 2024 года, был освобожден из-под стражи, а в отношении остальных 4-х было возбуждено публичное уголовное преследование, сообщает пресс-секретарь Следственного комитета Республики Армения Гор Абраамян.
"В отношении одного из них предъявлено обвинение  по части 3 статьи 297 УК Республики Армения (хулиганство, совершенное с применением оружия), и согласно решению суда в качестве меры пресечения ему было избрано содержание под стражей.
В отношении остальных трех лиц предъявлены обвинения по статье 297, часть 2, пункт 1 УК Республики Армения ( групповое хулиганство).
В суд подано ходатайство об аресте в качестве меры пресечения в отношении одного из них.
Мера пресечения в отношении двух других обвиняемых была изменена с содержания под стражей на подписку о невыезде