Ցավոք, ուշացումով, բայց ամեն դեպքում  գնահատելի է, որ Դավիթ Տոնոյանը նման գնահատական է տալիս. Գեղամ Մանուկյան
16/01/2024 15:18
Ցավոք, ուշացումով, բայց ամեն դեպքում գնահատելի է, որ Դավիթ Տոնոյանը նման գնահատական է տալիս. Գեղամ Մանուկյան
Դավիթ Տոնոյանը, երբ համաձայնեց ներկայանալ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի հարցաքննությանը, նեղվել էր, որ ընդդիմությունը չէր մասնակցում, թեև մենք այդ ժամանակ գրավոր ներկայացրեցինք մեր դիրքորոշումը, Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի հայտարարությանը՝ նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, հանձնաժողովի անդամ Գեղամ Մանուկյանը։
«Մենք նշել ենք, որ այդ հանձնաժողովի նպատակը ոչ թե բուն խնդիրները վեր հանելն է, այլ իշխանության մեղքը այլոց վրա տարածելը, քաղաքական իշխանության անգործության, հանցավոր սխալների մեղքն այլոց վրա բարդելն է, որն ի սկզբանե հայտնի էր։ Դա պատճառներից մեկն էր, որ ընդդիմությունը  հրաժարվեց քննիչ հանձնաժողովին մասնակցել։ Ցավոք, ուշացումով, բայց ամեն դեպքում  գնահատելի է, որ Դավիթ Տոնոյանը նման գնահատական է տալիս»։
Անդրադառնալով հանձանժողովի աշխատանքներին՝ պատգամավորն ավելացրեց, որ հանձնաժողովն իր գործունեությունն իրականացրել է ժամկետների խախտումով և հակաօրինական. «Դրա մասին մենք բարձրաձայնել ենք, իսկ իշխանությունները չկարողացան հիմնավոր արդարացումներ ու բացատրություններ գտնել։ Հիմա, փաստորեն, հայտարարում են, որ հանձնաժողովը դադարեցրել է աշխատանքները և պատրաստում են եզրակացությունը որոշակի ժամկետում ներկայացնել ԱԺ»։
Մանուկյանի խոսքով՝ ընդդիմությունը չի մասնակցում աշխատանքներին։
Հանձնաժողովի անդամ, ՔՊ-ական պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը չցանկացավ անդրադառնալ Տոնոյանի հայտարարությանը։
Հիշեցնենք՝ այսօր Դավիթ Տոնոյանը հայտարարել էր, որ 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի նախագահն իր ողջ գործունեության ընթացքում, իրական քննության փոխարեն, զբաղված է եղել պարտությունը զինված ուժերի վրա «փաթաթելու» գործով։

Гегам Манукян: К сожалению, с опозданием, но в любом случае ценим, что Давид Тоноян дает такую ​​оценку
16/01/2024 15:44
Когда Давид Тоноян согласился явиться на допрос комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны, он был расстроен тем, что оппозиция не участвовала, хотя мы тогда письменно изложили свою позицию. В беседе с Aysor.am, ссылаясь на заявление бывшего министра обороны Давида Тонояна, отметил депутат от фракции "Армения" НС Гегам Манукян.
"Мы отметили, что цель этой комиссии - не высветить актуальные проблемы, а переложить вину власти на других, обвинять других в бездействии и преступных ошибках политической власти, о которых было известно с самого начала. Это стало одной из причин отказа оппозиции от участия в следственной комиссии. К сожалению, с опозданием, но в любом случае ценим, что Давид Тоноян дает такую ​​оценку».
Касаясь работы следственной комиссии, депутат добавил, что комиссия осуществляла свою деятельность с нарушением сроков и незаконно. «Мы говорили об этом, но власти не смогли найти веских оправданий и объяснений. Сейчас фактически заявляют, что комиссия прекратила работу и они готовятся представить заключение Национальному собранию в определенный срок».
По словам Манукяна, оппозиция в работах не участвует.
Член комиссии, депутат от партии "Гражданский договор" Кристине Погосян не захотела комментировать заявление Тонояна.
Напомним, сегодня Давид Тоноян заявил, что председатель Следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны на протяжении всей своей деятельности вместо реального расследования был занят "навязыванием" поражения вооруженным силам.