ԱՄՆ պետքարտուղարությունը դատապարտել է Իրանի գրոհն իրաքյան Էրբիլի վրա
ԱՄՆ-ն դատապարտել է հունվարի 15-ին Իրանի հրթիռային հարձակումներն իրաքյան Էրբիլի վրա` նշելով, որ դա խախտում է կայունությունն Իրաքում, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը:
«Միացյալ Նահանգները խստորեն դատապարտում է Իրանի այսօրվա գրոհներն Էրբիլի վրա և ցավակցություն հայտնում զոհվածների ընտանիքներին: Մենք դեմ ենք հանդես գալիս Իրանի անխելամիտ հրթիռային հարձակումներին, որոնք խաթարում են կայունությունն Իրաքում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Պետքարտուղարության խոսնակը նշել է, որ Վաշինգտոնն աջակցում է Իրաքի կառավարությանը, ինչպես նաև Իրաքյան Քուրդիստանի կառավարությանը։
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) բալիստիկ հրթիռներով հարված է հասցրել Իրաքյան Քուրդիստանում Իսրայելի հետախուզության՝ «Մոսադ»-ի շտաբին։

Госдеп США осудил атаку КСИР Ирана по иракскому Эрбилю
США осуждают удары Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС) Ирана по иракскому городу Эрбилю, заявили 15 января в Госдепартаменте США.
«Соединённые Штаты решительно осуждают сегодняшние нападения Ирана в Эрбиле и выражают соболезнования семьям погибших. Мы выступаем против безрассудных ракетных ударов Ирана, которые подрывают стабильность Ирака», — говорится в заявлении официального представителя Госдепа Мэтью Миллера.
Он добавил, что в сложившейся ситуации США поддерживают усилия правительства Ирака и регионального правительства Курдистана.