ԵԱՏՄ երկրների համար պետք է գործեն ընդհանուր էներգետիկ շուկաներ՝ ոչ խտրական սկզբունքներով. Նիկոլ Փաշինյան
16/01/2024 14:42
ԵԱՏՄ-ի առաջնահերթություններից է էներգետիկ անվտանգության ապահովումը. էլեկտրաէներգիայի և էներգետիկ ռեսուրսների ընդհանուր շուկաների արագացված ձևավորումը՝ առանց խտրական գործունեության սկզբունքներով, պետք է դառնա ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների համար տնտեսական գործունեության հավասար պայմանների ապահովման հիմքերից մեկը, այս մասին ասված է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարներին ուղղված ուղերձում, որը նա հղել է 2024 թվականին Միության մարմիններում Հայաստանի նախագահության կապակցությամբ։
Վարչապետի խոսքով՝ համաշխարհային տնտեսության ներկայիս անկայունությունը պահանջում է տնտեսական փոխգործակցության սկզբունքների ու գործիքների վերանայում։
Փաշինյանն ասել է, որ տնտեսական համագործակցության առանցքային տարրը տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտն է։
«Անհրաժեշտ է առավելագույնս օգտագործել տարանցիկ ներուժը և ԵԱՏՄ աշխարհագրական դիրքի հնարավորությունները արտաքին շուկաներ դուրս գալու համար, որոնք այս փուլում դեռ բավարար չափով չեն օգտագործվում անդամ երկրների կողմից։ Անհրաժեշտ է լրացուցիչ ջանքեր գործադրել եվրասիական տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման և երրորդ երկրներ ապրանքների արտահանման ուղղությամբ՝ առավելագույնի հասցնելով միջազգային կազմակերպությունների և միջազգային զարգացման ինստիտուտների հետ հարաբերությունների ներուժը»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։

Для стран ЕАЭС должны действовать общие рынки энергоресурсов с недискриминационными принципами – Пашинян
16/01/2024 14:36
Одним из приоритетных направлений деятельности ЕАЭС является обеспечение энергетической безопасности. Ускоренное формирование общих рынков электроэнергии и энергоресурсов с недискриминационными принципами функционирования должно стать одним из основ для обеспечения равных условий экономической деятельности для всех государств-членов ЕАЭС. Об этом говорится в обращении премьер-министра Армении Никола Пашиняна к главам государств-членов ЕАЭС по случаю председательства Армении в органах Союза в 2024 году.
По его словам, текущая нестабильность мировой экономики требует пересмотра принципов и инструментов экономического взаимодействия.
Пашинян заявил, что ключевым элементом экономического взаимодействия является транспортно-логистическая сфера.
«Следует максимально задействовать транзитный потенциал и возможности географического положения ЕАЭС для выхода на внешние рынки, которые на данном этапе пока недостаточно используются государствами-членами. Необходимо прилагать дополнительные усилия для развития евразийской транспортной инфраструктуры и экспорта товаров в третьи страны, максимально задействовав потенциал отношений с международными организациями и международными институтами развития», - отметил премьер Армении.