Իրանը հարվածներ է հասցրել իրաքյան Էրբիլին
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) բալիստիկ հրթիռներով հարված է հասցրել Իրաքյան Քուրդիստանում Իսրայելի հետախուզության՝ «Մոսադ»-ի շտաբին։ Դա տեղի է ունեցել տարածաշրջանում հակաահաբեկչական խմբերի և ցանցերի դեմ գործողությունների շրջանակներում։ Այս մասին հաղորդում է IRNA գործակալությունը։
ԻՀՊԿ-ն երեք տարբեր հայտարարություններ է տարածել վերջերս իրանական Քերման և Ռասակ քաղաքներում իրականացված հարձակումներին առնչվող ահաբեկիչների դեմ գործողությունների մասին։
Նախորդ երկու հայտարարությունների համաձայն՝ ԻՀՊԿ-ն հրթիռային հարվածներ է հասցրել «լրտեսական մի շարք կենտրոնների և հակաիրանական ահաբեկչական խմբերի հավաքատեղիների՝ տարածաշրջանի տարբեր մասերում, այդ թվում՝ Սիրիայում»։
Երրորդ հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԻՀՊԿ-ն թիրախավորել և բալիստիկ հրթիռներով ոչնչացրել է Իրաքյան Քուրդիստանում «Մոսադ»-ի շտաբը՝ «իրանական և դիմադրության հրամանատարների սպանության գործում իսրայելական վարչակարգի դերի համար»։
Հունվարի 3-ին՝ գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության 4-րդ տարելիցի օրը, Քերման քաղաքում նրա հիշատակին անցկացվող արարողության ժամանակ տեղի ունեցած 2 պայթյունների հետևանքով շուրջ 90 մարդ էր զոհվել։ Այս հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել էր «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը։
Իսկ 2023 թ․ դեկտեմբերին Ռասակ քաղաքում «Ջաիշ ալ Ադի» ահաբեկչական խմբավորումը դարանակալել էր ոստիկանության բաժանմունքը՝ սպանելով 11 իրավապահի։

Иран нанес удары по иракскому Эрбилю
Корпус стражей исламской революции Ирана (КСИР) нанес удар баллистическими ракетами по штаб-квартире израильской разведки «Моссад» в Иракском Курдистане. Это произошло в рамках операций против антитеррористических группировок и сетей в регионе. Об этом сообщает IRNA.
КСИР выступил с тремя заявлениями об операциях против террористов, связанных с недавними нападениями на иранские города Керман и Раск.
Согласно первым двум заявлениям, КСИР: «Баллистические ракеты были использованы для уничтожения шпионских центров сионистского режима, принадлежащих «Моссаду», а также собраний антииранских террористических группировок в Иракском Курдистане».
В третьем заявлении говорится, что КСИР целился на штаб-квартиру «Моссада» в Иракском Курдистане и уничтожил ее баллистическими ракетами за «недавние злодеяния сионистского режима, приведшие к мученической смерти командиров Корпуса стражей исламской революции и оси сопротивления».
3 января, в день 4-й годовщины убийства генерала Касема Сулеймани, в результате двух взрывов, прогремевших во время церемонии в его память в городе Керман, погибло около 90 человек. Ответственность за это нападение взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство».
В декабре 2023 года террористическая группировка «Джейш аль-Ади» напала на полицейский участок в городе Раск, убив 12 полицейских.