Եվրախորհրդարանն Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունների դիտորդությանը չի մասնակցելու. հայտարարություն
Եվրախորհրդարանը Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրությունների դիտորդությանը չի մասնակցի։ Այս մասին ասվում է եվրոպական առաջատար պատգամավորների մամուլի հայտարարության մեջ՝ կապված Ադրբեջանում նախագահական ընտրությունների հետ, որոնք կանցկացվեն 2024 թվականի փետրվարի 7-ին։
«Եվրախորհրդարանը չի հետևելու այս ընտրական գործընթացին և, համապատասխանաբար, չի մեկնաբանի ո՛չ բուն գործընթացը, ո՛չ էլ դրանից հետո հրապարակվող արդյունքները։ Եվրախորհրդարանի ոչ մի պատգամավոր իրավասու չէ իր անունից դիտարկել կամ մեկնաբանել այս ընտրական գործընթացը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Ինչպես ընդգծվում է հայտարարության մեջ, հետևաբար, եթե Եվրախորհրդարանի որևէ պատգամավոր որոշի մեկնաբանել այս ընտրությունները, նա դա կանի իր նախաձեռնությամբ և ոչ մի դեպքում չպետք է ներկայացնի Եվրախորհրդարանը կամ պարտավորվի որևէ հայտարարություն կամ գործողություն կատարել:
Հայտարարությունը ստորագրել են Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Ժողովրդավարության և ընտրությունների համակարգմանն աջակցող Եվրախորհրդարանի խմբի համանախագահ Դեյվիդ Մաքալիսթերը և Զարգացման հանձնաժողովի նախագահ, Եվրախորհրդարանի խմբի համանախագահը։ Ժողովրդավարության և ընտրությունների համակարգման աջակցություն, Թոմաս Թոբ:

Заявление: Европарламент не будет наблюдать за президентскими выборами в Азербайджане
Европарламент не будет наблюдать за предстоящими президентскими выборами в Азербайджане. Об этом говорится в заявлении для прессы ведущих евродепутатов по поводу президентских выборов в Азербайджане, которые пройдут 7 февраля 2024 года.
«Европейский парламент не будет наблюдать за этим избирательным процессом и, соответственно, не будет комментировать ни сам процесс, ни результаты, которые будут объявлены после него. Ни один член Европейского парламента не был уполномочен наблюдать или комментировать этот избирательный процесс от его имени», - отмечается в заявлении.
Как подчеркивается в заявлении, поэтому, если какой-либо член Европейского парламента решит прокомментировать эти выборы, он/она будет делать это по собственной инициативе и ни при каких обстоятельствах не должен представлять Европейский парламент или брать на себя обязательства в рамках какого-либо заявления или действия.
Заявление подписали председатель Комитета по иностранным делам, сопредседатель группы Европейского парламента по поддержке демократии и координации выборов Дэвид Макалистер, председатель комитета по развитию, сопредседатель группы Европарламента по поддержке демократии и координации выборов Томас Тобе.