Ալիևը պատրաստվում է նոր պատերազմի. Լևոն Զուրաբյան
Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանի համոզմամբ՝ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը նախապատրաստվում է նոր պատերազմի։
«Ալիևը, տեսեք, ինչ է հայտարարում, արտահերթ ընտրություններով նախանշվում է նոր դարաշրջան Ադերբեջանի համար, որտեղ կլինեն նոր նպատակներ, քանի որ նախկին նպատակներին իրենք արդեն հասել են։ Այսինքն՝ Ալիևի ասածն ի՞նչ է, համարյա պարզ ասում է, որ մենք ուզում ենք հիմա ամրապնդել մեր իշխանությունը, որ նոր գործողություններ տանենք, նկատի ունի Զանգեզուրը և այլն։ Իրականությունն այն է, որ Ալիևը նախապատրաստվում է նոր պատերազմի», - «Ազատության» հետ զրույցում ասել է քաղաքական գործիչը։
Զուրաբյանը հիշեցրել է Արայիկ Հարությունյանի՝ Գրանադայից հետո արված գրառումը, որ ոչ մի վատ բան չի պատահել, մենք գնացել ենք Գրանադա, ստացել ենք այն ամեն ինչը, ինչ որ պետք է, Ադրբեջանը ոչ մի բան չի ստացել։ «Այս մարդիկ ապրում են զուգահեռ աշխարհում, սա լուրջ խնդիր է։ Իրենք չեն հասկանում՝ ինչ է կատարվում, որովհետև այն ժամանակ մենք միանգամից ասացինք՝ դա չի նշանակում, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցն Ադրբեջանը հանել է օրակարգից։ Այդ պահին իրենց պետք էր մարսել Ղարաբաղի դատարկումը, էթնիկ զտումը, և իրենք պատրաստ էին ինչ-որ կառուցողական հայտարարություններ անել մի քիչ թմրեցնելու, մի քիչ բթացնելու աշխարհի զգոնությունը և բարձրացրած ալիքը դատապարտման»,-ասել է նա։

Левон Зурабян: Алиев готовится к новой войне
По словам заместителя председателя Армянского национального конгресса Левона Зурабяна, президент Азербайджана Ильхам Алиев готовится к новой войне.
«Посмотрите, что объявляет Алиев, внеочередными выборами ознаменована новая эпоха для Азербайджана, где будут новые цели, потому что они уже достигли предыдущих целей. То есть что же имеет в виду Алиев, он почти четко говорит, что мы хотим сейчас укрепить нашу власть, предпринять новые действия, он имеет в виду Зангезур и так далее. Реальность такова, что Алиев готовится к новой войне", - заявил политик в интервью "Радио Свобода".
Зурабян напомнил пост Араика Арутюняна после Гранады, что ничего страшного не произошло, мы поехали в Гранаду, получили все необходимое, Азербайджан ничего не получил. «Эти люди живут в параллельном мире, это серьезная проблема. Они не понимают, что происходит, потому что мы тогда сразу сказали, что это не означает, что Азербайджан снял с повестки дня вопрос «Зангезурского коридора». В тот момент им нужно было переварить обезлюдение Карабаха, этническую чистку, и они были готовы сделать какие-то конструктивные заявления, чтобы притупить бдительность мира и поднявшуюся волну осуждения", - сказал он.