ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակցել ՀՀ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կարողությունների զարգացմանը. Ռիչարդ Նեֆյուն՝ Սասուն Խաչատրյանին
16/01/2024 11:04
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահն ընդունել է  ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի Գլոբալ հակակոռուպցիոն հարցերով համակարգող Ռիչարդ Նեֆյուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հայտնում են ՀՀ Հակակոռուպցիոն կոմիտեից։
Պատվիրակության կազմում են եղել նաև ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի Գլոբալ հակակոռուպցիոն հարցերով համակարգողի խմբի ղեկավար Քրիստեն Ֆրեսոնկը, Հայաստանում ԱՄՆ փոխդեսպան Չիփ Լեյթինենը և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի (INL) տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանին:
Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է Կոմիտեի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները, անդրադարձել կոռուպցիայի դեմ պայքարում արձանագրված արդյունքներին՝ նշելով, որ 2022 թվականի համեմատ 2023 թվականին Կոմիտեի վարույթում քննված և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված գործերի թիվն աճել է 98,8 տոկոսով, իսկ դատի տրված անձանց թիվը՝ 96,5 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմամբ և բացահայտումների աճով:
Ռիչարդ Նեֆյուն, ով նաև նախագահել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին ԱՄՆ Ատլանտա քաղաքում կայացած Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 10-րդ նստաշրջանը, Կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանին շնորհակալություն է  հայտնել այդ համաժողովում Հայաստանի կողմից լուրջ և բարձրաստիճան ներկայացուցչություն ապահովելու համար և նշել, որ այժմ արդեն պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկվեն համաժողովի ընթացքում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ ընդունված բանաձևերի իրագործման ուղղությամբ:
Ռիչարդ Նեֆյուն միաժամանակ ընդգծել է  կոռուպցիայի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության կարևորությունը՝ հաշվի առնելով, որ կոռուպցիան ինքնին միջազգային մակարդակի համընդհանուր խնդիր է, որը լուծելու համար համատեղ կամք և ջանքեր են պահանջվում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև քննության իրականացման արդյունավետության բարձրացման նպատակով նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման ու տեխնիկական ավելի մեծ հնարավորություններ ունեցող սարքավորումների ձեռք բերման անհրաժեշտությանը:
Ամերիկյան կողմը պատրաստակամություն է հայտնել ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի (INL) միջոցով շարունակել աջակցությունը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կարողությունների զարգացման և ծառայողների  մասնագիտական գիտելիքների կատարելագործման ուղղությամբ:

США продолжат содействовать в развитии потенциала антикоррупционного комитета Армении: Ричард Нефью Сасуну Хачатряну
16/01/2024 10:58
Председатель антикоррупционного комитета Армении принял делегацию, возглавляемую Ричардом Нефью, координатором Государственного департамента США по глобальным антикоррупционным вопросам. В составе делегации также были руководитель группы координатора Государственного департамента США по глобальным антикоррупционным вопросам Кристен Фресонк, заместитель посла США в Армении Чип Лейтинен и директор программы сотрудничества по борьбе с наркотиками и правоохранительной деятельности (INL) посольства США в Армении Алексис Хафтвани.
Глава комитета Сасун Хачатрян представил основные направления и приоритеты деятельности ведомства, коснулся результатов, зафиксированных в борьбе с коррупцией, отметив, что по сравнению с 2022 годом в 2023 году количество дел, рассмотренных в производстве комитета и направленных в суд с обвинительным заключением, увеличилось на 98,8 процента, а число лиц, привлеченных к ответственности, увеличилось на 96,5 процента, что обусловлено повышением эффективности борьбы с коррупцией и увеличением числа раскрытий.
Ричард Нефью, который также председательствовал на 10-й сессии Конференции государств-членов Конвенции ООН по борьбе с коррупцией, состоявшейся в декабре прошлого года в американском городе Атланта, поблагодарил председателя Комитета Сасуна Хачатряна за обеспечение серьезного и высокопоставленного представительства Армении на этой конференции и отметил, что уже сейчас должны быть предприняты действенные шаги по реализации резолюций, принятых в ходе конференции по борьбе с коррупцией.
Ричард Нефью в то же время подчеркнул важность международного сотрудничества в борьбе с коррупцией, учитывая, что коррупция сама по себе является универсальной проблемой международного уровня, для решения которой требуются совместные воля и усилия.
В ходе встречи также была затронута необходимость внедрения новейших информационных технологий и приобретения оборудования с большими техническими возможностями с целью повышения эффективности проведения расследования. Американская сторона выразила готовность продолжить содействие в развитии потенциала антикоррупционного комитета и повышении профессиональных знаний сотрудников посредством программы сотрудничества посольства США.