Եթե Հայաստանից մնա միայն մեկ շենք, այդ շենքում անկախ որոշումներ կայացնեն, կստացվի, որ մենք ինքնիշխա՞ն ենք. պատմաբան (Տեսանյութ)
17/01/2024 14:02
Ինքնիշխանություն տերմինը հիմա շատ հաճախ է օգտագործվում։ Թյուր ընկալում կա, թե ինքնիշխանությունը ինքնուրույն որոշում կայացնելու մասին է, բայց ինքնիշխանությունն առաջին հերթին տարածքը տնօրինելու մասին է։ Տերմինը Վեստֆալյան համակարգի արդյունք է՝ նշանակությամբ՝ դու ինքնիշխան ես, եթե վերահսկում ես քո տարածքը, այդտեղից է ձևակերպումը՝ ինքնիշխան տարածք, Aysor.am-ի «Օբյեկտիվ» հաղորդմանն ասել է պատմաբան, պատմական ժողովրդագրության մասնագետ Միքայել Մալխասյանը։
«Եթովպիայի օրինակը շատ խոսուն է. Հայլե Սելասիեն երկրի տարածքը կորցրեց, այստեղ-այնտեղ որոշումներ էր կայացնում, հրամանագրեր ստորագրում, հիմա հարց՝ իբրև թե սեփական որոշմամբ հրամանագիր ստորագրե՞լն է ինքնիշխանություն, թե՞ երկրիդ տարածքը տնօրինելը։ Հետևապես՝ ինքնիշխանությունը նախ սեփական տարածքները տնօրինելու, անձեռնմխելի պահել կարողանալու մասին է»։
Պատմաբանի գնահատմամբ՝ հայաստանյան քարոզչական խոսույթում ջանք է գործադրվում ինքնիշխանությունը ասոցացնել միայն որոշում կայացնելու հետ, այնինչ եթե Հայաստանից մնա միայն շենք, այդ շենքում լիովին անկախ որոշումներ կայացնենք ու ասենք՝ տեսաք, Փարիզին, Մոսկվային, Վաշինգտոնին ինչ արեցինք, դա կլինի ինքնիշխանությու՞ն։ Ինչ-որ մարդիկ, փորձագետներ անդադար Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի մասին են խոսում՝ հղում անելով ինքնիշխանությանը, տարածքների անձեռնմխելիությանը, բայց որևէ մեկը չի հարցնում՝ երբ Հարավսլավիայի տարածքներն էին փոխում, Չեխոսլովակիա էր վերանում, Խորհրդային Միություն էր փլուզվում, Կոսովո առաջանում բա ինչու՞ այդ ժամանակ չէին հիշում Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի մասին, այդ ակտը ստորագրող քանի երկիր չկա և քանի նոր երկիր կա։

Историк: Если от Армении останется только одно здание, в этом здании будут приниматься самостоятельные решения, получится ли, что мы суверенны?  (Видео)
17/01/2024 16:02
Историк: Если от Армении останется только одно здание, в этом здании будут приниматься самостоятельные решения, получится ли, что мы суверенны? (Видео)
Термин «суверенитет» сейчас используется очень часто. Существует заблуждение, что суверенитет – это принятие самостоятельных решений, но суверенитет – это прежде всего управление территорией. Этот термин является результатом Вестфальской системы и означает: вы суверенны, если контролируете свою территорию, отсюда и формулировка: суверенная территория. Об этом в программе «Объектив» Aysor.am рассказал историк, демограф Микаел Малхасян.
«Пример Эфиопии очень показателен. Хайле Селассие потерял территорию страны, он принимал решения то тут, то там, подписывал указы, теперь вопрос в том, является ли подписание указа якобы своим собственным решением суверенитетом или контролирование территорией своей страны является суверенитетом? Поэтому суверенитет – это прежде всего управление собственными территориями и возможность сохранить их неприкосновенными».
По оценке историка, в армянской пропагандистской речи предпринимаются попытки ассоциировать суверенитет только с принятием решения, но если от Армении останется только одно здание, и мы будем принимать в этом здании совершенно самостоятельные решения и будем говорить: видите, что мы сделали с Парижем, Москвой, Вашингтоном — это будет суверенитет? Некоторые люди, эксперты постоянно говорят о Хельсинкском Заключительном акте, имея в виду суверенитет, территориальную неприкосновенность, но никто не спрашивает: когда менялись территории Югославии, переставала существовать Чехословакия, разваливался Советский Союз, появлялось Косово, так почему тогда не вспомнили о Хельсинкском Заключительном акте, сколько стран подписали этот акт и сколько появилось новых стран?