Իսրայելի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը չի արտահայտում Իսրայելի իրական պետական քաղաքականությունը. Սերգեյ Մելքոնյան
17/01/2024 15:49
Իսրայելի Արտաքին գործերի նախարարն օրերս անդրադարձել էր Թուրքիայի նախագահի՝ Գազայում ցեղասպանության մեղադրանքներին։ «Հայոց ցեղասպանության պատմություն ունեցող Թուրքիայի նախագահը պարծենում է, որ Հաագայի դատարան է փոխանցել Իսրայելին ցեղասպանության մեջ մեղադրող նյութեր»:
APRI գիտահետազոտական կենտրոնի փորձագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու, միջազգայնագետ, իսրայելագետ Սերգեյ Մելքոնյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանում է՝ Իսրայելի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը չի արտահայտում Իսրայելի իրական պետական քաղաքականությունը։ Պետական մակարդակով Իսրայելը երբեք թույլ չի տա, որ Հոլոքոստի հետ նույնացվի Հայոց ցեղասպանությունը, Իսրայելին պետք է, որ Հոլոքոստն ընկալվի իբրև բացառիկ մի բան, որովհետև այն Իսրայելի թե՛ պետական, թե՛ ազգային ինքնության կարևորագույն բաղադրիչն է։
«Հայոց ցեղասպանության հարցը օրակարգ բերում են ձախական կամ կենտրոնական ճամբարի ներկայացուցիչները, պարզապես իրենք երբեք մեծամասնություն չեն։ Վերջին տարիներին Իսրայելում իշխում են աջական, կրոնական ճամբարները և իրենց համար Հայոց ցեղասպանության հարց օրակարգում չկա։ Արդարության համար պետք է նշել, որ Իսրայելի քաղաքներում հուշարձաններ դրվում են, բայց դա հիմնականում արվում է հայ համայնքին գոհացնելու համար։
Իսրայելը չի  ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը նաև Թուրքիայի, Ադրբեջանի հետ հարաբերություններով պայմանավորված։ Թուրքիան առաջին մուսուլմանական պետությունն էր, որ ճանաչեց Իսրայելը որպես պետություն, այնուամենայնիվ, հատկապես 2010 թվականից սկսած՝ երկու երկրների հարաբերությունները վատթարացան»։
Միջազգայնագետն ընդգծում է՝ Թուրքիան շարունակում է իրեն դիրքավորել որպես մուսուլմանական աշխարհի առաջնորդներից մեկը, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում գլխավոր ուժային կենտրոններից մեկը, որտեղ էլ բախվում են Իսրայել-Թուրքիա շահերը․ «Այդուհանդերձ, որևէ ուղղակի քայլ Իսրայելի դեմ Թուրքիան չի անում, Իրանը, օրինակ, կոչ արեց, որ մուսուլմանական երկրները դադարեցնեն նավթի մատակարարումը, որի շնորհիվ Իսրայելի ռազմական մեքենան գործում է Գազայում։ Ադրբեջանը Թուրքիայի տարածքով նավթ է մատակարարում Իսրայելին, Թուրքիան այս ուղղությամբ որևէ քայլ չի ձեռնարկում։
Կարևոր է ընդծել՝ Թուրքիան երբեք գործնական, լուրջ քայլեր չի անում Իսրայելի դեմ, հաճախ՝ ճիշտ հակառակը։ 2020 թվականին Արցախյան երրորդ պատերազմում Իսրայելն ու Թուրքիան նույն ճամբարում էին, այդ երկրները համագործակցում են նաև տարածաշրջանում հետախուզության ոլորտում, համատեղ օպերացիաներ են իրականացնում իրանական ցանցի դեմ, բայց դա չի նշանակում, որ հարաբերությունները լարված չեն»։

Сергей Мелконян: Заявление МИД Израиля не выражает реальную государственную политику Израиля
Министр иностранных дел Израиля недавно сослался на обвинения президента Турции в геноциде в секторе Газа.  «Президент Турции, имеющей в своем прошлом Геноцид армян, теперь хвастается тем, что передал в Гаагский суд материалы, обвиняющие Израиль в геноциде».
Научный сотрудник исследовательского центра APRI, кандидат исторических наук, эксперт по международным отношениям и вопросам Израиля Сергей Мелконян в беседе с Aysor.am комментирует:
Заявление МИД Израиля не выражает реальную государственную политику Израиля. На государственном уровне Израиль никогда не допустит, чтобы Геноцид армян отождествлялся с Холокостом, Израилю нужно, чтобы Холокост воспринимался как нечто исключительное, потому что это важнейшая составляющая как государственной, так и национальной идентичности Израиля.
«Вопрос Геноцида армян выносится на повестку дня представителями левого или центрального лагеря, но они никогда не составляют большинство. В последние годы в Израиле правят правые, религиозные лагеря, и для них вопрос Геноцида армян не стоит на повестке дня. Справедливости ради следует отметить, что памятники устанавливаются в израильских городах, но делается это в основном в угоду армянской общине.
Израиль не признает Геноцид армян из-за своих отношений с Турцией и Азербайджаном. Турция была первой мусульманской страной, признавшей Израиль как государство, однако, особенно с 2010 года, отношения между двумя странами ухудшились.
Международный эксперт подчеркивает, что Турция продолжает позиционировать себя как один из лидеров мусульманского мира, а также один из главных силовых центров на Ближнем Востоке, где сталкиваются интересы Израиля и Турции.
"Вопреки всему, Турция не предпринимает никаких прямых действий против Израиля, Иран, например, призвал мусульманские страны прекратить поставки нефти, благодаря которой в секторе Газа действует военная машина Израиля. Азербайджан поставляет нефть Израилю через территорию Турции, Турция не предпринимает никаких шагов в этом направлении.
Важно подчеркнуть, что Турция никогда не предпринимает практических, серьезных шагов против Израиля, зачастую наоборот. В третьей Арцахской войне 2020 года Израиль и Турция были в одном лагере, эти страны также сотрудничают в сфере разведки в регионе, проводят совместные операции против иранской сети, но это не значит, что отношения не напряжены».