Արավուսից ոչխարների՝ ադրբեջանական կողմ անցնելու վերաբերյալ հանգամանքներն ուսումնասիրվում են. ՀՀ ՊՆ
Առաջնագծում իրադրության, սահմանային միջադեպերի և խախտումների վերաբերյալ պաշտպանության նախարարությունը հանրությանը պատշաճ իրազեկում է. որևէ միջադեպ, հրադադարի խախտում, առավել ևս ներթափանցման փորձ անգամ տեղի չի ունեցել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՊՆ մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը։
«Իսկ ոչխարների՝ ադրբեջանական կողմ անցնելու վերաբերյալ հանգամանքներն այս պահին ուսումնասիրվում են պատկան մարմինների կողմից: ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումը մշտադիտարկում է ոլորտին առնչվող մամուլի հրապարակումները և մեկնաբանում կամ դրանց արձագանքում է ըստ անհրաժեշտության ու նպատակահարմարության»,-հաղորդեց Արամ Թորոսյանը։
Նշենք, որ Aysor.am-ի հետ զրույցում Տեղի համայնքապետն ու ավագանու անդամը հայտնել էին, թե ադրբեջանցիները Արավուսից մոտ 230 ոչխար են գողացել։
Տեղի ավագանու անդամ Արգամ Հովսեփյանն ասել էր, որ մոտ 300 ոչխար է եղել. «Արոտի ժամանակ է եղել։ Մի քիչ մոտիկացել են իրենց սահմանին, իրենք էլ գողացել, տարել են։ Հովիվը 73-ին վերցրել, փախել է, էն 230-ը տարել են»։
Հարցին՝ այդտեղ հայկական սահմանին սահմանապահներ չկա՞ն կանգնած, ավագանու անդամը նշեց. «Իհարկե, կան, աշխարհազորը կանգնած է։ Աշխարհազորից 50 մ այն կողմ իրենց պոստն ա։ Ո՞նց են տարել։ Կրակելու հրաման էլ չեն տալիս, չեն թողնում»։
Դիտարկմանը, թե համայնքի ղեկավարի խոսքով աշխատանքներ են տարվում, մինչ այս պահն ի՞նչ է արվել, Հովսեփյանը նշեց. «Եթե համայնքի ղեկավարը տանում ա, դե թող տանի»։

Министерство обороны: Обстоятельства перехода овец из Аравуса на азербайджанскую сторону изучаются
Министерство обороны должным образом информирует общественность о прифронтовой ситуации, пограничных инцидентах и нарушениях. Никакого инцидента, нарушения режима прекращения огня, а тем более попытки проникновения не было, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь Минобороны Арам Торосян.
"А обстоятельства перехода овец на азербайджанскую сторону в настоящее время изучаются соответствующими органами. Соответствующее управление Министерства обороны следит за публикациями в прессе, относящимися к сфере, комментирует или реагирует на них в зависимости от необходимости и целесообразности", - сообщил Арам Торосян.
Отметим, что в беседе с Aysor.am глава общины Тег и член совета старейшин сообщили, что азербайджанцы похитили из Аравуса около 230 овец.
Член совета старейшин общины Тех Аргам Овсепян сообщил, что овец было около 300. «Инцидент произошел во время выпаса скота․ Подошли чуть ближе к их границе, похитили и увезли. Пастух смог увезти 73 овец и убежать, остальных 230 они похитили».
На вопрос: нет ли там пограничников на границе с Арменией, член совета старейшин ответил: «Конечно, есть, ополченцы стоят. Их пост находится в 50 метрах от позиции. Как они это сделали? Они даже не имеют право стрелять, не позволяют».
Отметив, что, по словам главы общины, работы в этом направлении ведутся, какие действия были предприняты до этого? Овсепян отметил: «Ну, если глава общины ведет работы, пускай ведет их».