Հայաստանը ծանոթանում է մոդուլային տիպի ատոմային էլեկտրակայանների հնարավորություններին. պատվիրակություն է մեկնել ԱՄՆ
Հայաստանից պատվիրակություն է մեկնել ԱՄՆ` ծանոթանալու մոդուլային տիպի ատոմային էլեկտրակայանների հնարավորություններին, այս մասին Aysor.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան` տեղեկացրել են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից:
ՀՀ ՏԿԵ փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը հայտնել է, որ Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկ կառուցելու նպատակով ներկայումս ուսումնասիրվում են աշխարհում գոյություն ունեցող միջուկային տեխնոլոգիաները, այդ թվում` փոքր մոդուլյար ռեակտորները:
«2023 թվականի հուլիս մասին ԱՄՆ է գործուղվել աշխատանքային խումբ, վերջինիս ներկայացվել են ամերիկյան միջուկային տեխնոլոգիաները, փոքր մոդուլյար ռեակտորները և դրանց վերաբերյալ զարգացումները: Աշխատանքները շարունակվում են տեխնիկատնտեսական հիմնավորման մշակման նպատակով»,- նշել է փոխնախարարը:
Հայաստանն ուսումնասիրում է նաև միջուկային ռեակտորներ արտադրող այլ երկրների, մասնավորապես` ռուսական, հարավ-կորեական, ֆրանսիական տեխնոլոգիաները:
«Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկ կառուցելու նպատակով Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության ուղեցույցներին համապատասխան` նախատեսվում է Հայաստանում նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման ծրագիր իրականացնող կազմակերպության ստեղծում, որը կիրականացնի նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագիրը»,- հավելել է Հակոբ Վարդանյանը:
Էներգետիկայի բնագավառի զարգացման ռազմավարական ծրագրով նոր էներգաբլոկը նախատեսվում է թողարկել 2036 թվականին, որը կփոխարինի գործող էներգաբլոկին:
Հիշեցնենք` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեում հայտարարել էր, որ քաղաքական առումով հետաքրքիր է համարում մոդուլյար ռեակտորների տարբերակը:

Армения знакомится с возможностями модульных АЭС: делегация отправилась в США
Делегация из Армении отправилась в США для ознакомления с возможностями модульных АЭС, об этом сообщили в министерстве территориального управления и инфраструктур Республики Армения в ответ на письменный запрос Aysor.am.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения Акоп Варданян сообщил, что для строительства нового атомного энергоблока в Армении в настоящее время изучаются существующие в мире ядерные технологии, в том числе малые модульные реакторы.
"Примерно в июле 2023 года в США была отправлена ​​рабочая группа, которой были представлены американские ядерные технологии, малые модульные реакторы и их разработки. Продолжаются работы по разработке ТЭО", - сказал замминистра.
Армения также изучает технологии других стран, производящих ядерные реакторы, в частности российские, южнокорейские и французские технологии.
«Для строительства нового атомного энергоблока в Армении, в соответствии с руководящими принципами Международного агентства по атомной энергии, планируется создать организацию, реализующую проект строительства новой атомной электростанции в Армении, которая будет реализовывать проект строительства нового энергоблока", - добавил Акоп Варданян.
Согласно стратегическому плану развития энергетики, в 2036 году планируется запустить новый энергоблок, который заменит существующий энергоблок.