Իրանի տարածքում թիրախ խոցելը դեռ շատ երկար հետք կթողնի Իրան-Պակիստան հարաբերություններում
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․ «Դժվար է ասել, թե Իրան-Պակիստան հարաբերությունները վերջին իրադարձություններից հետո ինչպիսի ընթացք կբռնեն ընթացիկ փուլում, բայց հասկանալի է, որ Իրանի տարածքում թիրախ խոցելը դեռ շատ երկար հետք կթողնի Իրան-Պակիստան հարաբերություններում:
Իրավիճակի լիցքաթափման հարցում կարևոր է Չինաստանի միջնորդական ջանքերը, ով երկու երկրների հետ էլ լուրջ համագործակցության փորձ ունի, սակայն Պակիստանի ապակառուցողական պահվածքն ու նրա գործողությունների արտաքին կառավարման գործոնը կարող է ինչ-որ պահի պայթեցնել տարածաշրջանը:
Պակիստանը վաղուց ահաբեկչություն բուծող, բազմացնող և արտահանող երկիր է, ագրեսոր պետություն, ով իր ներդրումն ունի նաև Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի գործում:
Նույնիսկ որոշ տեղեկությունների համաձայն, պակիստանյան հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները մասնակցություն են ունեցել 44-օրյա պատերազմին:
Իրանում տեղի ունեցած վերջին ահաբեկչությունից հետո, տարբեր երկրներում, այդ թվում` Պակիստանում, լեգիտիմ թիրախներ փնտրելն ու խոցելը լրիվ օրինաչափ էին և տեղավորվում էին պատժիչ գործողությունների տրամաբանության մեջ»:

Удар по целям на территории Ирана оставит очень долгий след в ирано-пакистанских отношениях
Депутат НС Армении Тигран Абрамян пишет: "Трудно сказать, как пойдут ирано-пакистанские отношения после недавних событий на данном этапе, но ясно, что удары по целям на территории Ирана оставит очень долгий след в ирано-пакистанских отношениях.
Посреднические усилия Китая, имеющего опыт серьезного сотрудничества с обеими странами, важны в деэскалации ситуации, однако деструктивное поведение Пакистана и внешнеуправленческий фактор его действий могут в какой-то момент взорвать регион.
Пакистан уже давно является страной, порождающей, пропагандирующей и экспортирующей терроризм, государством-агрессором, которое также способствовало агрессии Азербайджана против Арцаха.
Даже по некоторым данным, в 44-дневной войне принимал участие пакистанский спецназ.
После последнего теракта в Иране в различных странах, в том числе и в Пакистане, поиск и удары по легитимным целям было полностью законным и вписывалось в логику карательных действий».