Ադրբեջանը հրաժարվում է վերսկսել բանակցությունները գոյություն ունեցող հարթակներում. ՀՀ ԱԳ նախարար
Հայաստանը բարեխղճորեն ներգրավված է Ադրբեջանի հետ բանակցություններում,  այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն՝ ի պատասխան Խորվաթիայի հանրային հեռուստատեսության լրագրողի՝ խաղաղությանն ուղղված ջանքերի մասին հարցին:
Նա նշել է, որ Հայաստանն ավելի քան շահագրգռված է տարածաշրջանում հարատև խաղաղության հաստատմամբ:
«Մենք համոզված ենք, որ սա շահավետ կլինի ոչ միայն Հայաստանի բնակչության, այլև տարածաշրջանի պետությունների համար։ Այդուհանդերձ, մենք տեսնում ենք, որ մեր կառուցողականությունը երբեմն նույն չի արտացոլվում մեր հարևանների վարքագծում։ Մենք ներգրավված ենք եղել բանակցություններում  ի թիվս այլոց, նաև Եվրոպական միության աջակցությամբ, և ներկայումս տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը, ցավոք,  հրաժարվում է վերսկսել բանակցությունները գոյություն ունեցող հարթակներում։ Այնուամենայնիվ, մենք շահագրգռված ենք շարունակելու բանակցությունները»,- նշել է Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարի խոսքով` Հայաստանը կարևորում է ոչ այդքան, թե ով է նպաստում բանակցությունների անցկացմանը, որքան այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա պետք է բանակցությունները շարունակվեն:
«Եվ այս համատեքստում կցանկանայի կրկին ընդգծել, որ դրանք են տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների ճանաչումը և անքակտելիությունը, ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչումը: Սրանք են այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա, կարծում եմ, պետք է խաղաղության շուրջ համաձայնություն ձեռք բերվի: Ինչ վերաբերում է, ընդհանուր առմամբ, Խորվաթիայի կամ ԵՄ մասնակցությանը, կցանկանայի մեր երախտագիտությունը հայտնել  Խորվաթիային և ԵՄ-ին՝ մեր տարածաշրջանում սահմանամերձ շրջանների անվտանգության ապահովման համատեքստում: Արդեն իսկ հիշատակել եմ ԵՄ մշտադիտարկման առաքելությունը, իսկ լրացուցիչ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Խորվաթիայի և ԵՄ անդամ երկրներին 2023թ. սեպտեմբերին ռազմական գործողությունների արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղը հարկադրված լքած փախստականների հրատապ կարիքները հոգալու համար ցուցաբերած աջակցության համար»,- շեշտել է Արարատ Միրզոյանը:

Глава МИД Армении: Азербайджан отказывается возобновлять переговоры на существующих платформах
Армения добросовестно участвует в переговорах с Азербайджаном, об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ответ на вопрос журналиста Общественного телевидения Хорватии о мирных усилиях.
“Армения добросовестно участвует в переговорах с Азербайджаном, и мы более чем заинтересованы в установлении прочного мира в нашем регионе. Мы верим, что это принесет пользу не только народу Армении, но и странам региона. Однако мы видим, что наша конструктивность иногда не встречает такого же конструктивного подхода в поведении наших соседей.
В числе и других посредников мы вели переговоры при посредничестве Европейского союза, и сегодня мы видим, что Азербайджан, к сожалению, отказывается возобновлять переговоры на существующих платформах. Тем не менее мы заинтересованы в продолжении наших переговоров.
Как я уже сказал, мы придаем значение не столько вопросу о том, кто содействует переговорам, сколько принципам, согласно которым переговоры должны продолжаться. И в этом контексте я хотел бы еще раз подчеркнуть, что эти принципы: территориальная целостность, признание законных границ, нерушимость границ, уважение суверенитета друг друга. Это принципы, согласно которым, думаю, должен быть заключен мир.
Что касается участия Хорватии или Европейского союза в целом, я хотел бы выразить нашу признательность ЕС и Хорватии за содействие в обеспечении безопасности в нашем регионе вдоль границы. Я уже упомянул наблюдательную миссию ЕС, но также хотел бы выразить признательность Хорватии и другим странам ЕС за помощь в контексте удовлетворения неотложных потребностей беженцев, вынужденных покинуть Нагорный Карабах в результате военной операции несколько месяцев назад, в сентябре 2023 года”, - отметил глава МИД Армении.