Ադրբեջանը խոչընդոտում է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացը. Վահան Կոստանյանը՝ Տոյվո Կլաարին
19/01/2024 11:10
Հունվարի 18-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և խաղաղության հաստատմանը վերաբերող վերջին զարգացումները: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը իր զրուցակիցների ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի նախագահի վերջին հարցազրույցում հնչած ապակառուցողական ու խաղաղության օրակարգից շեղող հայտարարություններին։
Նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը շեշտել է, որ ԽՍՀՄ նախկին անդամ պետությունները, այդ թվում Հայաստանն ու Ադրբեջանը, միմյանց սահմանները ճանաչում են 1991թ․ դեկտեմբերի Ալմա-Աթայի հռչակագրի համաձայն, ու սահմանազատման աշխատանքները պետք է իրականացվեն ԽՍՀՄ փլուզման պահին առկա ամենավերջին քարտեզների հիման վրա: Նախարարի տեղակալը նաև ընդգծել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրսբերման հրամայականը։
Վահան Կոստանյանն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը խոչընդոտում է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացը, որի 4 հայտնի սկզբունքները՝ ինքնիշխանություն, իրավազորություն, փոխադարձություն ու հավասարություն, ավելի վաղ արդեն իսկ համաձայնեցվել էին կողմերի միջև:

Ваан Костанян Тойво Клаару: Азербайджан препятствует процессу разблокирования региональных инфраструктур
19/01/2024 11:42
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян 18 января встретился с делегацией, возглавляемой специальным представителем ЕС на Южном Кавказе и по вопросу кризиса в Грузии Тойво Клааром.
На встречи были обсуждены последние события, касающиеся региональной безопасности и установлению мира. Заместитель министра привлек внимание своих собеседников к деструктивным и отвлекающим от мирной повестки заявлениям, прозвучавшим в последнем интервью президента Азербайджана.
Ваан Костанян подчеркнул, что бывшие государства-члены СССР, в том числе Армения и Азербайджан, признают границы друг друга в соответствии с Алма-Атинской декларацией декабря 1991 года, и работы по делимитации должны проводиться на основе последних карт, имеющихся на момент распада СССР.
Ваан Костанян отметил, что Азербайджан препятствует процессу разблокирования региональных инфраструктур, 4 известных принципа которого - суверенитет, юрисдикция, взаимность и равенство, ранее уже были согласованы сторонами.