ԵՄ-ի հետ գործընկերության ընդլայնման մեր հանձնառությունը բխում է ՀՀ քաղաքացիների համար ավելի լավ և անվտանգ միջավայրի տեսլականից. Արարատ Միրզոյան
19/01/2024 17:33
ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդլայնման մեր հանձնառությունը բխում է մեր քաղաքացիների համար ավելի լավ և անվտանգ միջավայրի տեսլականից, Խորվաթիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսում այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Նա նշել է, որ խորվաթ գործընկերոջ հետ դիտարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ողջ շրջանակը, որն ընդգրկում է Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը, մարդկանց միջև շփումները, վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը, տնտեսական համագործակցությունը, ինչպես նաև անվտանգության հարցերը:
«Այս համատեքստում կցանկանայի ընդգծել, որ Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունն ընդլայնվում է նոր ուղղություններով, այն է՝ ԵՄ մշտադիտարկման առաքելությունը ՀՀ-ում և անվտանգային հարցերով երկխոսությունը»,- ընդգծել է Միրզոյանը:

Арарат Мирзоян: Наша приверженность расширению партнерства с ЕС вытекает из видения лучшей и более безопасной среды для граждан Армении
19/01/2024 18:07
Наша приверженность расширению партнерства Армения-ЕС вытекает из видения лучшей и более безопасной среды для наших граждан. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Хорватии.
Он отметил, что вместе со своим хорватским коллегой они рассмотрели весь спектр отношений Армения-ЕС, который включает в себя повестку демократических реформ в Армении, контакты между людьми, диалог по либерализации визового режима, экономическое сотрудничество, а также вопросы безопасности.
"В этом контексте хотел бы подчеркнуть, что партнерство Армения-ЕС расширяется по новым направлениям, а именно, миссии наблюдателей ЕС в Армении и диалога по вопросам безопасности", - подчеркнул Мирзоян.