Տարածաշրջանում կրքերը թեժանում են, չի բացառվում, որ  բախումների մասշտաբը կտրուկ ընդլայնվի․ Տիգրան Աբրահամյան
20/01/2024 19:49
Տարածաշրջանում կրքերը թեժանում են, չի բացառվում, որ բախումների մասշտաբը կտրուկ ընդլայնվի․ Տիգրան Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, վերլուծելով աշխարհաքաղաքական զարգացումները, ընդգծում է՝ եթե բախումների մասշտաբն ընդլայնվի, կարելի է պատկերացնել, թե դա ինչ ազդեցություն կունենա հատկապես Հայաստանի վրա։
«Սիրիայի մայրաքաղաքում իրականացված հարձակման հետևանքով Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի բարձրաստիճան սպաներ են զոհվել:
Հարվածի հետևանքով կորուստներ ունի նաև սիրիական կողմը:
Այս կորպուսի մարտիկներն ու բարձրաստիճան սպաներն անընդհատ թիրախում են, որովհետև նրա առանձին ստորաբաժանումներ պատասխանատու են տարբեր երկրներում իրականացվող հատուկ օպերացիաների համար, իսկ թիրախում տարբեր երկրների հովանավորչությամբ գործող ահաբեկչական ցանցերն են:
Հիշեցնեմ, որ տարեսկզբին Իրանում ահաբեկչություն էր իրականացվել` հայտնի հրամանատար Ղասեմ Սոլեյմանիի հերթական տարելիցի հիշատակման օրը, ինչից հետո Իրանի ամենամարտունակ միավորումը` Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը, պատժիչ հակաահաբեկչական գործողություններ է իրականացնում աշխարհի տարբեր կետերում:
Տարածաշրջանում կրքերը բավականին թեժանում են և չի բացառվում, որ միմյանց դեմ օգտագործվող հարվածներն առավել վտանգավոր ծավալների հասնեն, իսկ բախումների մասշտաբը կտրուկ ընդլայնվի:
Միայն կարելի է պատկերացնել, թե դա ինչ ազդեցություն կունենա Հարավային Հովկասի վրա, հատկապես Հայաստանի, որի իշխանությունը փոշիացրել է պետության իմունիտետը և կույր աչքերով սլանում է թշնամիների գիրկը»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Տիգրան Աբրահամյանը:

Тигран Абрамян: Страсти в регионе накаляются, не исключено, что масштабы столкновений резко увеличатся
20/01/2024 20:24
Депутат от фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян, анализируя геополитические события, подчеркивает, что если масштабы столкновений увеличатся, можно представить, какой эффект это окажет особенно на Армению.
"В результате нападения, совершенного в столице Сирии, погибли высокопоставленные офицеры Корпуса стражей Исламской революции Ирана.
Сирийская сторона также понесла потери в результате удара.
Бойцы и высокопоставленные офицеры этого корпуса постоянно подвергаются нападениям, поскольку отдельные его подразделения отвечают за проведение спецопераций в разных странах и становятся мишенью террористических сетей, спонсируемых разными странами.
Напомню, что в начале года в Иране произошел теракт у могилы иранского генерала Касема Сулеймани в годовщину его гибели, после чего самое мощное подразделение Ирана - Корпус стражей исламской революции проводит карательные контртеррористические операции в различных частях мира.
Страсти в регионе накаляются, не исключено, что нанесенные друг другу удары достигнут самого опасного уровня, а  масштабы столкновений резко увеличатся.
Можно только представить, какой эффект это окажет на Южный Кавказ, особенно на Армению, власти которой подавили иммунитет государства и слепо бросаются в объятия врагов", - написал Тигран Абрамян на своей странице в соцсети.