«Հրապարակ». ՔՊ-ականներից ոմանք համարձակվել են առարկել Փաշինյանին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Տևական ժամանակ է՝ Նիկոլ Փաշինյանը ներկուսակցական փակ հանդիպումներում, այսպես կոչված, «գաղափարական հարցերի» շրջանակներում խոսում է Սահմանադրությունը փոխելու, ավելի ճիշտ՝ Անկախության հռչակագրից հրաժարվելու անհրաժեշտության մասին՝  համարելով, որ դա է խանգարում Հայաստանի՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ խաղաղություն հաստատելուն։ Բանն այն է, որ Սահմանադրության նախաբանը հղում է անում ՀՀ Անկախության հռչակագրին, որն էլ իր հերթին՝ 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշմանը։
Հռչակագրում ամրագրված է նաև, որ Հայաստանի Հանրապետությունը սատար է կանգնում 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում և Արևմտյան Հայաստանում հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործին:  Մեզ ասացին, որ Փաշինյանը զգուշացրել է նաև, որ արտահոսքեր չլինեն, մինչև թիմում գան ընդհանուր հայտարարի։
Մեզ պատմեցին, որ ՔՊ-ականներից ոմանք համարձակվել են առարկել Փաշինյանի մտադրությանը՝ Հռչակագրի մեջ ամրագրված նպատակները վերափոխելու հետ կապված, որոնց թվում՝ Վլադիմիր Վարդանյանը»։

«Грапарак»: Некоторые члены «Гражданского договора» осмелились возразить Пашиняну
Газета "Грапарак" пишет: "Никол Пашинян уже давно на закрытых внутрипартийных совещаниях, в рамках так называемых "идеологических вопросов", говорит о необходимости изменения Конституции, а точнее, отказа от Декларации независимости, считая, что это мешает Армении установить мир с Азербайджаном и Турцией. Дело в том, что в преамбуле Конституции имеется ссылка на Декларацию независимости Республики Армения, которая, в свою очередь, ссылается на совместное решение Верховного Совета Армянской ССР и Национального Совета Нагорного Карабаха от 1 декабря 1989 года: «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха».
В декларации также говорится, что Республика Армения поддерживает международное признание Геноцида армян 1915 года в Османской Турции и Западной Армении. Нам сказали, что Пашинян также предупредил, что не должно быть никаких утечек, пока команда не достигнет общего решения.
Нам сказали, что некоторые члены «Гражданского договора» осмелились возражать против намерения Пашиняна изменить цели, поставленные в Декларации, среди них Владимир Варданян.