Հայաստանի հերոս Նժդեհին անվանարկելով՝ Ադրբեջանը գովաբանում է Ռուսական կայսրության և ԽՍՀՄ-ի ոխերիմ թշնամի, Հիտլերի համագործակից Ռասուլզադեին․ «Լազարևյան ակումբ» և ԱՊՀ երկրների ինստիտուտ
22/01/2024 18:04
Ռուս-հայկական միջազգային «Լազարևյան ակումբի» խորհուրդը և ԱՊՀ երկրների ինստիտուտը (Մոսկվա) համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կեցվածքը՝ այդ երկրի նախագահի կողմից 2023 թվականի դեկտեմբերի 30-ին կայացրած որոշման համատեքստում, որով խեղաթյուրվում են պատմական փաստեր։
Հայտարարությունում նշված է․
«Ռուս-հայկական միջազգային «Լազարևյան ակումբի» խորհուրդը և ԱՊՀ երկրների ինստիտուտը անհրաժեշտ են համարում հայտարարությամբ հանդես գալ՝  Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից 2023 թվականի դեկտեմբերի 30-ին կայացրած որոշման կապակցությամբ՝ ինչպես նշված է այդ պաշտոնական փաստաթղթում՝ «Ադրբեջանի Դեմոկրատական ​​Հանրապետության հիմնադիրներից մեկի՝ Ադրբեջանի Ազգային խորհրդի նախագահ Մամեդ Էմին Ռասուլզադեի 140-ամյակի անցկացման վերաբերյալ։
«Մեզ համար ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության այս որոշումը ցուցադրական բնույթ ունի և վկայում է երկակի ստանդարտների քաղաքականության մասին, որը վարում է Բաքուն՝ խեղաթյուրելով պատմական փաստերը։ Հայաստանում Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Հայոց ցեղասպանության դեմ պայքարած, Հայաստանի կողմից հերոս ճանաչված Գարեգին Նժդեհին ֆաշիստների հանցակից անվանելով՝ ադրբեջանցի քարոզիչները գովաբանում են Ռուսական կայսրության և Խորհրդային Միության ոխերիմ թշնամի Մամեդ Ռասուլզադեին, որը հետևողականորեն համագործակցել է Պիլսուդսկու, Հիտլերի և հետպատերազմյան շրջանում Թուրքիայում գործող ամերիկամետ «ԽՍՀՄ ստրկացված ժողովուրդների ազատագրման կոմիտեի» հետ, նրա դերն ուռճացնում են, խոնարհվում են նրա հուշարձանների առջև՝ Ադրբեջանում և վերջին 10 տարվա մեջ երկրորդ անգամ նշում են նրա տարեդարձը՝ պետական ​​մակարդակով։
Նացիստական ​​բանակի կազմում ադրբեջանական լեգեոնի ստեղծողին հերոսացնելու այս կեղծ փորձը չափազանց մտահոգիչ է։ Ցավոք, այն տեղավորվում է «հաղթանակողների խրախճանքի» տրամաբանության մեջ, որը շարունակում են  Ադրբեջանի իշխանությունները՝   Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից հայ բնակչության ամբողջական դուրսբերման ֆոնին։
Առաջին անգամը չէ, որ հայտարարում ենք՝ այսպիսի վարքագծով Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են «վիշապի ատամներ» աճեցնել և մրցակցում են Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության հետ՝ Հարավային Կովկասում պատմական հիշողությունը և ռուսական ազդեցությունը արմատախիլ անելու հարցում։

Называя героя Армении Гарегина Нжде пособником фашистов, азербайджанские пропагандисты воспевают Мамеда Расулзаде – убежденного врага Российской империи и Советского Союза, сотрудничавшего с Гитлером
22/01/2024 18:11
Совет Международного российско-армянского «Лазаревского клуба» и Институт стран СНГ (Москва) распространили совместное заявление, осуждающее позицию Азербайджана в контексте решения, принятого президентом этой страны 30 декабря 2023 года, которое искажает исторические факты.
В завлении говорится:
«На фоне молчания большинства СМИ Совет Международного российско-армянского «Лазаревского клуба» и Институт стран СНГ (Москва)  считают необходимым выступить с заявлением в связи с распоряжением президента Азербайджана Ильхама Алиева 30 декабря 2023 года о проведении 140-летнего юбилея, как сказано в официальном документе, «одного из основателей Азербайджанской Демократической Республики, председателя Национального Совета Азербайджана» Мамеда Эмина Расулзаде.
Для нас очевидно, что данное решение руководства Азербайджана носит демонстративный характер и свидетельствует о политике двойных стандартов, которую проводит Баку, искажая исторические факты. Гневно осуждая и называя признанного в Армении героя борьбы с геноцидом армян в годы Первой мировой войны Гарегина Нжде пособником фашистов, азербайджанские пропагандисты воспевают Мамеда Расулзаде – убежденного врага Российской империи и Советского Союза, сотрудничавшего последовательно с Пилсудским, Гитлером и послевоенным проамериканским «Комитетом по освобождению порабощенных народов СССР» в Турции,  объявляют его «отцом Азербайджана», множат и поклоняются его памятникам в Азербайджане и второй раз за 10 лет отмечают на государственном уровне его юбилей.
Эта ложная попытка героизации создателя азербайджанского легиона в составе нацистской армии выглядит крайне настораживающим фактом. Она, к сожалению, укладывается в логику того «пира победителей», который продолжают власти Азербайджана на фоне поголовного исхода армянского населения с территории Нагорного Карабаха.
Не в первый раз заявляем, что, поступая таким образом, власти Азербайджана продолжают сеять «зубы дракона» и конкурируют с правительством Никола Пашиняна в вытеснении исторической памяти и российского влияния в Закавказье.