Աշոտ Ղուլյանը Արցախի ժողովրդի անունից շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի Սենատին՝ հունվարի 17-ին ընդունած բանաձևի համար
22/01/2024 17:01
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և շրջանակի անդամները շնորհակալական նամակով ողջունել են Ֆրանսիայի Սենատի՝ հունվարի 17-ին ընդունած բանաձևը:
Նամակում նշված է․
«Հարգարժան պարոն Սենատոր
Խորապես զգացված ենք այն ջանքերի համար, որ Դուք և Ֆրանսիայի Սենատի խմբակցության ղեկավարները գործադրել եք 2023թ. սեպտեմբերին իր պատմական հայրենիքից բռնի կերպով տեղահանված Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար՝ վերահաստատելով հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների  եղբայրական բարեկամության և առանձնահատուկ հարաբերությունների բարձր մակարդակը:
Մենք նաև բարձր ենք գնահատում այն հետևողականությունն ու հոգատարությունը, որ Ֆրանսիական Հանրապետության Սենատի ու Ազգային ժողովի պատգամավորներդ ցուցաբերել եք նախորդ տարիներին՝ սատար կանգնելով Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի ենթարկված արցախցի հայերին, որի կիզակետն, անշուշտ, 2020թ. 44-օրյա աղետալի պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին բանաձևն էր:
Այն կարևոր շեշտադրումները, որ ներառվել են հունվարի 17-ին Սենատի կողմից ընդունված բանաձևի մեջ՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիան դատապարտելու, Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտման և ագրեսիայի ցանկացած փորձ կանխելու, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության վերադառնալու իրավունքի երաշխիքներ պահանջելու, Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու, Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական առաջնորդների կամայական ձերբակալությունները դատապարտելու և նրան անհապաղ ազատ արձակումը պահանջելու և այլ կարևոր դրույթների տեսքով, խիստ արդիական են այսօր և, մենք վստահ ենք, որ ազատություն, հավասարություն և եղբայրություն արժեքների ջահակիր Ֆրանսիան շարունակելու է նոր ցեղասպանության վտանգի տակ հայտնված հայ ժողովրդին աջակցելու իր շարունակական ջանքերը:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի բոլոր 20 անդամների անունից Ձեզ եմ փոխանցում մեր ժողովրդի անսահման երախտագիտության հավաստիքը և ստեղծված նոր ու բարդ իրավիճակում համագործակցելու պատրաստակամությունը:
Լիահույս ենք, որ Հայաստան կատարելիք ձեր այցերի ընթացքում մենք առիթ կունենանք հանդիպել Երևանում և քննարկել հետագա փոխգործակցության հարցերը:

От имени народа Арцаха Ашот Гулян поблагодарил Сенат Франции за принятую 17 января резолюцию
Руководитель круга дружбы «Арцах-Франция» парламента Республики Арцах Ашот Гулян и члены кругка приветствовали принятую 17 января Сенатом Франции резолюцию благодарственным письмом.
В письме говорится:
«Уважаемый господин Сенатор!
Мы глубоко тронуты усилиями, которые вы и лидеры фракции Сената Франции предприняли для защиты прав народа Арцаха, насильственно перемещенного со своей исторической родины в сентябре 2023 года, подтверждая высокий уровень братской дружбы и особых отношений между армянскими и французскими народами.
Мы также высоко ценим последовательность и заботу, которую проявили Вы, депутаты Сената и Национального собрания Французской Республики в предыдущие годы, выступая в поддержку армян Арцаха, подвергшихся агрессии со стороны Азербайджана, кульминацией которой, безусловно, стала резолюция о необходимости признания Республика Арцах после катастрофической 44-дневной войны 2020 года.
Эти важные акценты, которые были включены в резолюцию, принятую Сенатом 17 января, осудить военную агрессию Азербайджана против Нагорного Карабаха, предотвратить любые попытки нарушения территориальной целостности Республики Армения и агрессии, потребовать гарантий права возвращения армянского населения Нагорного Карабаха, введения санкций против Азербайджана, в виде осуждения произвольных арестов политического руководства Нагорного Карабаха и требования их немедленного освобождения, а также другие важные положения являются сегодня весьма актуальными и, мы уверены, что Франция, факелоносец ценностей свободы, равенства и братства, продолжит свои постоянные усилия по поддержке армянского народа, которому грозит новый геноцид.
От имени всех 20 членов круга дружбы «Арцах-Франция» Национального Собрания Республики Арцах передаю Вам уверения в безграничной признательности и готовности нашего народа к сотрудничеству в новой и сложной ситуации.
Мы искренне надеемся, что в ходе ваших предстоящих визитов в Армению у нас будет возможность встретиться в Ереване и обсудить вопросы дальнейшего сотрудничества.