Փոփոխություններով հնարավոր է՝ Սահմանադրությունից  հանվի հղումը մեր անկախության հռչակագրին․ Սահմանադրագետ
23/01/2024 14:06
Փոփոխություններով հնարավոր է՝ Սահմանադրությունից հանվի հղումը մեր անկախության հռչակագրին․ Սահմանադրագետ
Ակնհայտ է, որ այս ուժն ինչ իշխանության է եկել, վերջին 5 տարիների ընթացքում իրենց օրակարգում են եղել սահմանադրական փոփոխությունները, Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե մեզ նոր Սահմանադրություն է պետք՝ ասաց սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը:
Նրա խոսքով՝ դրա մասին են վկայում գործող երկու սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովները, որոնցից առաջինը կազմալուծվեց հետպատերազմյան շրջանում, որից հետո ձևավորեցին երկրորդ հանձնաժողովը, որը մինչ այժմ գործում է.
«Իրենց խոսույթում մշտապես եղել են սահմանադրական փոփոխությունները։ Նշեմ, որ սահմանադրական փոփոխությունը, Սահմանադրության փոփոխությունը, նոր Սահմանադրությունը տարբեր բաներ են: Հիմնական տարբերությունն այն է, որ եթե փոփոխության դեպքում մենք ունենք Սահմանադրության անփոփոխելի հոդվածներ, ապա նոր Սահմանադրության ընդունման պարագայում կարող է փոփոխվել Սահմանադրության նախաբանը, որը հիմքային է և որում հղում է կատարվում մեր անկախության հռչակագրին և հիմնարար սկզբունքներին՝ Հանրապետության պետականության ձևավորմանը: Երկրորդ՝ արդեն հնարավորություն կունենան փոփոխելու սահմանադրությամբ անփոփոխելի դրույթները»:
Խնդիրը, ըստ մասնագետի, այն է, որ այս ամբողջ տարիների ընթացքում օրակարգում ունենալով սահմանադրական փոփոխությունները՝ զուտ պոպուլիստական ու ամպագորգոռ եզրույթներ են կիրարկվում. «Օրինակ, ինչպես իրեն թույլ տվեց գործադիրի ղեկավարը՝ Սահմանադրությունը քիչ մրցունակ անվանել, հիմնավորել, որ պետք է էվոլյուցիային համաքայլ շարժվել: Իմ գնահատմամբ՝ մեր Սահմանադրությունը մրցունակության հետ կապված խնդրահարույց չէ: Անգամ միջազգային կառույցների կողմից 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում կոնկրետ Մարդու իրավունքների գլուխն ամենաորակյալներից մեկն էր գնահատվել: Եվ երբ բարձրագույն պաշտոն զբաղեցնող անձն իրեն թույլ է տալիս նմանաբնույթ արտահայտություններ, դրան առնվազն պետք է հաջորդեն մի քանի օրինակ, թե ինչու Սահմանադրությունը մրցունակ չէ և էվոլյուցիային համարժեք չենք քայլում և ինչ բնույթի փոփոխություններ են անհրաժեշտ»:
Գոհար Մելոյանի պնդմամբ՝ նման օրինակներ այս 4-5 տարիների ընթացքում ընդամենը մեկ անգամ են օրակարգ դարձել, երբ Սահմանադրական դատարանը հետապնդման էր ենթարկվում.«Այդ ժամանակ օրակարգ դարձրին Գերագույն դատարանի ստեղծման հարցը, որը դարձյալ պետք է լիներ սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում և դա ավարտվեց հակասահմանադրական բնույթի սահմանադրական փոփոխություններով: Իմ գնահատմամբ՝ սա որոշակի վտանգներ պարունակող գործընթացի մեկնարկ է»:
Նրա խոսքով հնարավոր է՝ այդ փոփոխություններով Սահմանադրությունից հանվի հղումը մեր անկախության հռչակագրին. «Իհարկե, հնարավոր է նաև այնպիսի փոփոխությունների ենթարկեն, ինչպիսիք են արտաքին մարտահրավերի համատեքստում մեր թշնամի և հակառակորդ պետությունների կողմից մեր դեմ ներկայացված պահանջները։ Օրինակ, պարբերաբար օրակարգ են դարձվում մեր  զինանշանի փոփոխությունները և, մասնավորապես, զինանշանի մասով Թուրքիան մշտապես պահանջ է ունեցել՝ ուղղված ՀՀ-ին, զինանշանից հանել Արարատ լեռը: Եվ երբ այս իշխանության օրոք զինանշանի փոփոխությունն օրակարգ էր բերվում, ես մշտապես պնդում էի, որ այն ամեն դեպքում ՀՀ քաղաքացիների որոշման արդյունք պետք է լինի, որովհետև զինանշանի նկարագիրը տրված է մեր Սահմանադրությամբ, այդ թվում այնտեղ նշված է Արարատ լեռան անվանումը: Եվ սահմանադրական փոփոխության արդյունքում  քաղաքացիների որոշմամբ այն կարող է փոփոխվել: Սահմանադրությունում ունենք դրույթ, որը վերաբերում է տարածքային ամբողջականության որոշմանը, օրինակ, անկլավների հարցը:
Մենք այս պահին, սակայն, ենթադրությունների դաշտում ենք , կարող ենք եզրահանգումներ անել, սակայն դա անշնորհակալ գործ է: Ավելի հստակ կլինի, որ պահանջատեր լինենք՝ բացատրեն, թե ինչ բնույթի սահմանադրական փոփոխությունների մասին է խոսքը»:

Эксперт: Поправками к закону можно будет убрать из Конституции ссылку на нашу Декларацию о независимости
23/01/2024 14:54
Очевидно, что с момента прихода этой силы к власти, конституционные изменения стоят в их повестке дня уже 5 лет. Касаясь заявления премьер-министра Никола Пашиняна о том, что нам нужна новая Конституция, об этом в беседе с Aysor.am заявила эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян.
По ее словам, об этом свидетельствуют две действующие комиссии по конституционной реформе, первая из которых была расформирована в послевоенный период, после чего была сформирована вторая комиссия, которая функционирует до сих пор.
«Конституционные изменения всегда имели место в их выступлениях. Должна отметить, что Конституционная реформа, поправка в Конституцию, новая Конституция – это разные вещи. Основное отличие в том, что если у нас есть неизменяемые статьи Конституции в случае с поправками, то в случае принятия новой Конституции может быть изменена преамбула Конституции, которая является основополагающей и в которой делается ссылка на нашу Декларацию независимости и основополагающих принципов, формирования государственности республики. Во-вторых, у них уже будет возможность внести изменения в те положения, которые не подлежат изменению Конституцией».
Проблема, по мнению эксперта, в том, что при конституционных изменениях, стоящих на повестке дня все эти годы, используются чисто популистские термины. "Например, как глава исполнительной власти позволил себе назвать Конституцию менее конкурентоспособной, мотивируя это тем, что мы должны двигаться в ногу с эволюцией. На мой взгляд, в нашей Конституции нет проблем с точки зрения конкурентоспособности. Даже в результате внесения поправок в конституцию 2015 года конкретная глава по правам человека была оценена международными организациями как одна из самых качественных".
По ее словам, не исключено, что с этими поправками упоминание о нашей декларации независимости будет убрано из Конституции: "Конечно, можно также подвергнуть Конституцию таким изменениям, как требования, предъявляемые к нам нашими врагами и государствами-противниками в контексте внешних вызовов. Например, изменения в наш герб регулярно ставятся на повестку дня, и, в частности, по части герба, Турция всегда требовала от Армении убрать гору Арарат с герба. И когда вопрос о смене герба был поставлен на повестку дня при этой власти, я всегда настаивала на том, что это должно быть результатом решения граждан Республики Армения, потому что описание герба дано нашей Конституцией, в том числе название горы Арарат. А в результате внесения поправок в Конституцию она может быть изменена лишь по решению граждан. У нас в Конституции есть положение, которое касается определения территориальной целостности, например, вопроса анклавов".
Однако в данный момент мы можем только строить предположения, можем делать выводы, но это неблагодарное занятие. Будет яснее, если мы потребуем, чтобы они объяснили, о каких конституционных изменениях идет речь».