ՀՀ ԶՈւ-ի համար նախատեսված նոր համազգեստը հաշվի է առնելու ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչները․ ՊՆ
Հայկական բանակի համար նախատեսված նոր համազգեստը հաշվի է առնելու ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչները։ Այս մասին Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՊՆ-ից։
Դեռ նախորդ տարվա նոյեմբերին պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ԱԺ-ում հայտարարել էր, որ բանակում նախաձեռնվել է համազգեստի փոխարինման գործընթացը, և միջազգային գործընկերների հետ աշխատանք է տարվում։
«Նոր համազգեստի ընտրության հարցում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն առաջնորդվում է միջազգային փորձի փոխանակման միջոցով իրականացվող ուսումնասիրությունների և ՆԱՏՕ-ի չափորիշիչների համապատասխան։ Ուսումնասիրվել են ՆԱՏՕ անդամ երկրների՝ այդ թվում ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Հունաստանի, Չեխիայի համազգեստների օրինակները», - հայտարարել են գերատեսչությունից։
Նոր համազգեստի ներդրումից հետո պաշտպանության նախարարությունը հանդես կգա օրենսդրական նախաձեռնությամբ, համաձայն որի, բանակում գործող նմուշի համազգեստի վաճառքը կարգելվի։
Հիշեցնենք, որ կառավարությունը դեռ նախորդ տարի մրցույթ էր հայտարարել՝ նպատակ ունենալով ներգրավել բոլոր այն մասնագետներին, որոնք կարող են ներկայացնել դիզայնի և հագուստի որակի իրենց պատկերացումները։ Մրցույթին հայկական մի քանի ընկերություն էր մասնակցել։ Նրանք անցել էին որակավորման առաջին փուլը։ Բայց երկրորդ փուլին մասնակցելու համար հայտեր էին ներկայացվել միայն զորքի մի տեսակի համար զինծառայողների հագուստի ստեղծման համար։

Минобороны: Новая униформа для ВС Армении будет учитывать стандарты НАТО
Новая униформа для армянской армии будет учитывать стандарты НАТО. Об этом говорится в сообщении министерства обороны страны в ответ на запрос Sputnik Армения.
Еще в ноябре прошлого года министр обороны Сурен Папикян заявлял в парламенте, что в армии инициирован процесс смены военной формы, и ведется работа с международными партнерами.
"При выборе новой униформы Минобороны действует в соответствии с критериями НАТО, а также результатами изучениями международного опыта. В этом процессе были изучены в частности образцы военных форм армий США, Франции, Греции, Чехии", - заявили в ведомстве.
После внедрения новой униформы министерство обороны выступит с законодательной инициативой, которая запретит свободную продажу действующего образца армейской одежды.
Напомним, правительство еще в прошлом году объявило тендер с целью привлечь всех специалистов, способных представить свои соображения по дизайну, качеству одежды. В нем участвовали несколько армянских компаний. Они прошли первый этап квалификации. Но для участия во втором этапе были поданы заявки на создание одежды только для военнослужащих одного рода войск.ф