«Դատավորի շուրթերով գործող իշխանությունն է խոսում»․ Տիգրան Աբրահամյան
«Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոցի հետ կապված ես, մեր պատգամավոր ընկերները, Հայաստանի ու արտերկրի մի շարք հեղինակավոր անձինք անձնական երաշխավորություն էինք ներկայացնել:
Նշեմ, որ Արմեն Աշոտյանի համար երաշխավորություն էին ներկայացրել նաև գործիչներ, ովքեր նրա հետ քաղաքական առումով տարբեր դաշտերում են եղել` «Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը և ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը:
Որպես կանոն, դա ամուր հիմք է կալանքի տակ գտնվող անձի խափանման միջոցի փոփոխման հարցում, բայց՝ նորմալ երկրներում:
Արմեն Աշոտյանի գործով դատավորը ոչ միայն դա հաշվի չի առել, այլև եզրակացրել է, որ այսքան հեղինակավոր անձանց երաշխավորությունը հավելյալ ապացույց է, որ Աշոտյանը հեղինակություն է և, դրսում գտնվելով, կարող է ազդել գործով անցնող այլ անձանց նկամամբ:
Ի դեպ, սա այն դեպքում, որ պատգամավորներն Արմեն Աշոտյանի մոտ մուտք ունեն և եթե ցանկանային մեկի վրա ազդել` կազդեին:
Այստեղ ակնհայտ է, որ դատավորի շուրթերով գործող իշխանությունն է խոսում, ով իր անբարոյականություններն արդարացնելու համար ամեն ինչի պատրաստ է:

Тигран Абрамян: «Устами судьи говорит действующая власть»
«По поводу меры пресечения в отношении Армена Ашотяна, за него поручились я, наши коллеги-депутаты, а также ряд известных армянских и международных деятелей.
Отмечу, что за Армена Ашотяна поручились также различные политические деятели – учредитель партии «Наследие» Раффи Ованнисян и заместитель председателя АНК Левон Зурабян.
Как правило, это серьезное основание для изменения меры пресечения в отношении лица, находящегося под стражей, но в нормальных странах.
В деле Армена Ашотяна судья не только не учел это обстоятельство, но и пришел к выводу, что поручительство такого количества авторитетных лиц является дополнительным доказательством того, что Ашотян является авторитетом и, будучи на свободе, он может влиять на других фигурантов этого дела.
Кстати, это в том случае, когда у депутатов есть доступ к Армену Ашотяну и если бы они хотели на кого-то повлиять, то они бы это сделали.
Здесь очевидно, что действующая власть говорит устами судьи, который готов на все, чтобы оправдать свою безнравственность.