Չնայած պնդումներին, որ Սահմանադրության փոփոխությունն Ադրբեջանի պահանջով չէ, ադրբեջանցի պաշտոնյան հակառակի մասին է խոսում
24/01/2024 13:25
Չնայած ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությանը, թե մեծ չափազանցություն է ասել, որ ՀՀ-Ադրբեջան կարգավորումն է Սահմանադրության փոփոխության պատճառը, այդուհանդերձ, ադրբեջանցի պաշտոնյայի գրառումը հակառակի մասին է խոսում։
Գերմանիայում Ադրբեջանի դեսպան Նասիմ Աղաևը «X»-ի իր միկրոբլոգում գրել է. «Հայաստանի տարածքային պահանջներն Ադրբեջանի դեմ ամրագրված են նաև նրա Անկախության հռչակագրում։ Նրա Սահմանադրությունը պաշտոնապես հիմնված է այս Հռչակագրի վրա»:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը կարիք ունի նոր Սահմանադրության, ոչ թե սահմանադրական փոփոխությունների։ Ընդդիմությունը և որոշ փորձագիտական շրջանակներ արձագանքեցին այս հայտարությանը՝ նշելով, որ նոր Սահմանադրությամբ Փաշինյանը կատարում է Ադրբեջանի պահանջը՝ Սահմանդրությունից հեռացնել Անկախության հռչակագրին հղումը, որովհետև այնտեղ հիշատակում կա ԼՂ-ի մասին։

Несмотря на утверждения о том, что намерение изменить Конституцию не связано с требованием Азербайджана, азербайджанский чиновник говорит об обратном
24/01/2024 13:43
Несмотря на заявление министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна о том, что говорить о том, что армяно-азербайджанское урегулирование является причиной намерения измененить Конституцию, будет большим преувеличением, однако пост азербайджанского чиновника говорит об обратном.
В своем микроблоге "Х" посол Азербайджана в Германии Насим Агаев написал: «Территориальные требования Армении к Азербайджану также зафиксированы в его Декларации независимости. Ее Конституция формально основана на этой Декларации».
Напомним, Никол Пашинян заявил, что Армении нужна новая Конституция, а не конституционные поправки. На это заявление отреагировали оппозиция и некоторые экспертные круги, отметив, что Пашинян новой Конституцией выполняет требование Азербайджана убрать из Конституции ссылку на Декларацию независимости, поскольку там есть упоминание о Нагорном Карабахе.