Քաղաքապետարանը կփոխհատուցի՞ կոտրված ծառից տուժած քաղաքացիների գույքային վնասը
Այսօր առավոտյան Ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ էր ստացվել, որ Երևանի Աբովյան փողոցի և Սայաթ -Նովա պողոտայի խաչմերուկի մոտակայքում ծառը կոտրվել և ընկել է ավտոմեքենայի վրա։
Պարզվել է, որ ծառը շրջվել է կայանած «Toyota», «Mitsubishi» և «VAZ» մակնիշների ավտոմեքենաների վրա։ Վնասվել են «Toyota» մակնիշի ավտոմեքենայի տանիքը և դիմապակին, «Mitsubishi» մակնիշի ավտոմեքենայի ծածկը և «VAZ» մակնիշի ավտոմեքենայի թափքը։
Aysor.am-ը Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հայկ Կոստանյանից հետաքրքվեց, թե արդյո՞ք քաղաքապետարանը փոխհատուցելու է քաղաքացիներին պատճառված վնասը, և եթե այո, ապա ի՞նչ կարգով է դա արվելու։
«Կարգը հետևյալն է. պատահարից տուժած քաղաքացին դիմում է քաղաքապետարան, ներկայացնելով լուսանկարներ կամ տեսանյութ, դրանից հետո փորձաքննություն է իրականացվում։
Եթե փորձաքննության արդյունքում պարզվի, որ ծառը փտած է եղել, ինչի հետևանքով եղել է քաղաքացու գույքային վնասը, քաղաքապետարանը պետք է քաղաքացուն տրամադրի փոխհատուցում», - տեղեկացրեց Հայկ Կոստանյանը։

Будет ли мэрия компенсировать гражданам, пострадавшим от падения на машину дерева?
Сегодня утром в Центр кризисного управления поступило сообщение о том, что на перекрестке улиц Абовяна и Саят-Нова в Ереване дерево сломалось и упало на три стоящие перед светофором автомобиля.
Выяснилось, что дерево упало на автомобиль марки «Toyota»,  «Mitsubishi» и «VAZ».  Были повреждены крыша и лобовое стекло автомобиля «Toyota», защитное покрытие автомобиля «Mitsubishi» и кузов автомобиля «VAZ».
Aysor.am поинтересовался у пресс-секретаря мэра Еревана Айка Костаняна, возместит ли мэрия причиненный гражданам ущерб, и если да, то в каком порядке это будет осуществлено.
"Порядок следующий: пострадавший в результате ЧС гражданин обращается в мэрию, предоставляя фото или видео, после чего проводится экспертиза обстоятельств.
Если в результате экспертизы будет установлено, что дерево сгнило, в результате чего оно упало и причинило вред гражданам, муниципалитет обязан выплатить гражданину компенсацию", - сообщил Айк ​​Костанян.