Դատական ծառայողները պետբյուջեից ստացել են աշխատավարձ, բայց մատնված են եղել պարապուրդի. Հայաստանի 51 դատական նստավայրերից 9-ը կփակվեն
24/01/2024 10:00
Հայաստանի 51 դատական նստավայրերից 9-ը կփակվեն. Մեղրիի նստավայրը փակվում է բացառապես այս համատեքստում, այս մասին հայտնում են ՀՀ դատական դեպարտամենտից։
«Քանի որ վերջին օրերին շատ է շահարկվել Մեղրիի դատական նստավայրի փակման հարցը՝ ընդհուպ մինչև աշխարհաքաղաքական համատեքստում, հարկ ենք համարում պարզաբանել հետևյալը.
Դատական դեպարտամենտի քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել Հայաստանի ամբողջ տարածքում գործող 51 դատարաններից 9 նստավայրերի փակման վերաբերյալ՝ Աշոցքի, Տաշիրի, Թալինի, Արթիկի, Մարտունու, Վեդու, Եղեգնաձորի, Սիսիանի և Մեղրիի։
Նշված նստավայրերից Աշոցքում և Մեղրիում տևական ժամանակ չի եղել մշտապես տեղակայված դատավոր, բայց այդ դատարանի շենքերում կատարվել են կոմունալ և պահպանության ծախսեր, իսկ դատական ծառայողները պետական բյուջեից ստացել են աշխատավարձ, բայց մատնված են եղել մասնակի կամ ամբողջական պարապուրդի։
Մյուս 7 նստավայրերում գործել են մեկ կամ երկու դատավորներ, այս դատարանները ևս բավարար չափով ծանրաբեռնված չեն գործել, և տեղի է ունեցել պետական ռեսուրսների ավելորդ ծախս:
Կարևոր է նաև ընդգծել, որ 9 նստավայրերից 8-ն այնպիսի անմխիթար շենքային պայմաններում են գործել, որ պարզապես հարիր չեն դատարանի բարձր դիրքին, և այնտեղ մտնող քաղաքացիների համար վնասում էին դատարանի հեղինակությանը:
Դատական դեպարտամենտը հաշվի է առել այն հանգամանքը, որ ներդրվել են քաղաքացիական դատավարության նոր էլեկտրոնային գործիքակազմեր, որոնց առկայության պայմաններում շատ դեպքերում անհրաժեշտություն չի լինի ֆիզիկապես ներկայանալ դատարան:
Այս որոշման արդյունքում պետությունը կխնայի տարեկան շուրջ 200 միլիոն ՀՀ դրամ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Чиновники судебного департамента получали зарплату из госбюджета, но бездействовали: 9 из 51 резиденций суда в Армении будут закрыты
24/01/2024 10:17
9 из 51 резиденций суда в Армении будут закрыты. Резиденция Мегри закрывается исключительно в этом контексте, сообщает Судебный департамент Республики Армения.
"Поскольку закрытие резиденции суда Мегри в последние дни много обсуждается, даже в геополитическом контексте, мы считаем необходимым уточнить следующее.
По итогам обсуждений Судебного департамента было принято решение о закрытии 9 из 51 суда,  действующего на всей территории Армении - Ашоцка, Ташира, Талина, Артика, Мартуни, Веди, Ехегнадзора, Сисиана и Мегри.
В резиденциях Ашоцка и Мегри долгое время не было постоянного судьи, но в этих зданиях судов были произведены коммунальные и эксплуатационные расходы, а судебные служащие получали зарплату из государственного бюджета, хотя и были подвергнуты частичному или полному простою.
В остальных 7 резиденциях суда действовал один-два судьи, эти суды также не были достаточно перегружены, имело место чрезмерное расходование государственных ресурсов.
Также важно подчеркнуть, что 8 из 9 судов функционировали в таких ужасных строительных условиях, что просто не соответствовали высокому положению суда и наносили ущерб репутации суда для входящих в здание граждан.
Судебный департамент принял во внимание этот факт, что внедрены новые электронные инструменты гражданского судопроизводства, при наличии которых во многих случаях отпадает необходимость физической явки в суд.
В результате этого решения государство ежегодно будет экономить около 200 млн. драмов»,- говорится в сообщении.