Քննչական կոմիտեից պնդում են՝ Նարինե Հայրապետյանը ցուցմունքում ասել  է, որ իրեն չեն առևանգել
Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը ֆեսյբուքյան իր էջում անդրադարձել է Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Նարինե Հայրապետյանի առևանգման դեպքին ու գրել է․
«Նկատի ունենալով Նարինե Հայրապետյանի առերևույթ առևանգման դեպքի վերաբերյալ տարատեսակ շահարկումները և քաղաքականացման անհարկի դրսևորումները՝ հարկ եմ համարում որոշ հանգամանքների վրա կանգ առնել՝ խոստանալով առավել մանրամասն տեղեկատվություն հրապարակել վարույթն ավարտվելուց և վերջնական իրավական գնահատականները տրվելուց հետո։
Այսպես՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն 2024թ․ հունվարի 17-ին ՀՀ ՆԳՆ Ոստիկանությունից ստացել է Նարինե Հայրապետյանի հաղորդումը մի խումբ անձանց կողմից հունվարի 15-ին իրեն առևանգելու մասին։ Ինչպես նաև ստացվել է Ոստիկանության կողմից կազմված արձանագրություն, ըստ որի՝ Ն․ Հայրապետյանը հայտարարել է, որ ոչ ոք իրեն չի առևանգել, և առևանգման մասին հայտարարությունն արել է քաղաքական նկատառումներով։
Հաղորդման և ստացված փաստաթղթերի հիման վրա մի խումբ անձանց կողմից մարդու առևանգման դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 191-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Իրականացվող բազմակողմանի նախաքննությամբ քննության առարկա են բոլոր վարկածները, այդ թվում՝ առևանգում կատարվելու։ Եվ հանգամանքները պարզելու նպատակով շարունակվում են կատարվել բոլոր անհրաժեշտ, անհետաձգելի վարութային և քննչական գործողությունները։
Հարկ է ընդգծել, որ տուժող Նարինե Հայրապետյանի մասնակցությամբ կատարվել են մի քանի քննչական գործողություններ, որոնց ընթացքներն ամբողջությամբ, սահմանված կարգով, տեսաձայնագրառվել են։ Բացի այդ, տուժողը նաև ցուցմունքով է պնդել, որ իրեն չեն առևանգել։
Այդուհանդերձ, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից նրան առաջարկվել է, որ եթե իր նկատմամբ, այնուամենայնիվ, գործադրվում է ճնշում, վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ կարող է նրա նկատմամբ սահմանված կարգով կիրառվել հատուկ պաշտպանության միջոցներից որևէ մեկը։ Վերջինս, սակայն, կրկին հերքել է ճնշման հանգամանքը և հրաժարվել առաջարկված՝ իր նկատմամբ հատուկ պաշտպանության միջոցից։

Следственный комитет утверждает, что Нарине Айрапетян в своих показаниях заявила, что ее не похищали
25/01/2024 18:37
Пресс-секретарь Следственного комитета Гор Абраамян на своей странице в Facebook коснулся дела о похищении члена фракции "Мать Армения" Совета старейшин Еревана Нарине Айрапетян и написал:
«Принимая во внимание различные спекуляции и ненужные проявления политизации, связанные с очевидным похищением Нарине Айрапетян, считаю необходимым остановиться на некоторых обстоятельствах, обещая опубликовать более подробную информацию после окончания разбирательства и окончательной юридической оценки.
Так, 17 января 2024 года Следственный комитет Республики Армения получил сообщение полиции МВД Республики Армения о похищении Нарине Айрапетян группой людей 15 января. Также был получен подготовленный полицией протокол, согласно которому Н.Айрапетян заявила, что ее никто не похищал, а заявление о похищении она сделала по политическим мотивам.
На основании сообщения и полученных документов в Следственном комитете Республики Армения было возбуждено уголовное дело по статье 191 части 2 Уголовного кодекса  Республики Армения по факту похищения человека группой лиц.
При многостороннем предварительном расследовании предметом расследования являются все версии, включая похищение человека. И для выяснения обстоятельств проводятся все необходимые, неотложные следственные действия.
Следует подчеркнуть, что с участием потерпевшей Нарине Айрапетян было проведено несколько следственных действий, все подробности которых в установленном порядке записывались на видео. Кроме того, потерпевшая в своих показаниях также утверждала, что ее не похищали.
Тем не менее орган, осуществляющий уголовное производство, предложил ей, что в случае оказания на нее давления по решению органа, осуществляющего производство, может быть применена любая из мер специальной защиты. Последняя, однако, вновь отрицала обстоятельство давления и отказалась от предложенной ей специальной защитной меры.