Մարդկանց պետք չէ աղը տեսնել կամ չտեսնել, մարդիկ պետք է տեսնեն՝ ասֆալտը երևո՞ւմ է, թե՞ սառույց է. Վարչապետ
25/01/2024 11:59
Հայաստանում միջպետական ու հանրապետական ճանապարհներին աղ-ավազը «լապատկայով ցանելու» ավանդույթը փոխարինվել է  տեխնիկայով։
«Երբ լապատկայով էինք ցանում, աղը շատ տեսանելի էր, հիմա տեխնիկան ընդհանուր է լցնում, ու մարդիկ ասում են՝ ցանված չէ, բայց  մեքենաների վրա կան GPS սարքավորումներ, մենք տեսնում ենք, թե որ օրը որ ժամին է անցել ու աղ ցանել»,- կառավարության նիստում ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միջամտեց. «Կներեք, բայց մարդկանց պետք չէ աղը տեսնել կամ չտեսնել, մարդիկ պետք է տեսնեն՝ ասֆալտը երևո՞ւմ է, թե՞ սառույց է, այստեղ աղն էական չէ»։
Ըստ նրա՝ խնդիրը ոչ թե աղի մեջ է, այլ՝ ճանապարհի վիճակի։
Սանոսյանը զեկուցեց, որ այսօրվա միակ ճանապարհը, որ փակ է բոլոր տեսակի մեքենաների համար՝ Վարդենյաց լեռնանցքն է, բայց օրվա մեջ կբացվի, քանի որ ակտիվ աշխատանքներ են տարվում։

Премьер-министр: Людям не нужно видеть или не видеть соль, людям нужно видеть, виден ли асфальт или это лед
25/01/2024 12:37
В Армении традиция «посыпки лопатой соли-песка» на межгосударственных и республиканских дорогах заменена технологией.
«Когда сыпали лопатой, соль была очень видна, сейчас техника распределяет равномерно, и люди говорят, что ее не сыпали, но на машинах есть GPS-приборы, мы можем видеть, в какой день и и когда посыпали соль", - на заседании правительства заявил министр территориального управления и инфраструктуры Гнел Саносян.
Премьер-министр Никол Пашинян прервал его: «Извините, но людям не нужно видеть или не видеть соль, людям нужно видеть, виден ли асфальт или это лед, соль здесь не важна».
По его словам, проблема не в наличии соли, а в состоянии дороги.
Саносян сообщил, что единственная дорога, которая сегодня закрыта для всех видов транспортных средств, - это перевал Варденяц, но она будет открыта в течение дня, так как проводятся активные работы.