Հայաստանի և Վրաստանի միջև հարաբերությունները թևակոխել են որակապես նոր փուլ․ Փաշինյան
Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորությամբ Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը, հայտնում են կառավարությունից։
Տեղեկացվում է, որ ողջույնի խոսքում Վրաստանի վարչապետը նշել է. «Պարոն վարչապետ, թանկագին բարեկամ, ողջունում եմ Ձեզ, ողջունում եմ Ձեր պատվիրակությանը: Պատվիրակության հարգելի անդամներ, ուրախ եմ ձեզ տեսնել: Շնորհակալություն եմ հայտնում իմ թանկագին գործընկերոջը՝ պարոն Նիկոլ Փաշինյանին, հյուրընկալվելու համար: Մեծ պատիվ է մեկ անգամ ևս հյուրընկալել Ձեզ Վրաստանում:
Ուզում եմ նշել տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի կարևորությունը: Ինչպես հայտնի է, տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը մեր երկրների տրանսպորտային, մշակութային, տնտեսական կապերը հզորացնելու լավագույն միջոց է: Այսօրվա հանդիպումն ավելի կարևոր է դարձնում Հայաստան-Վրաստան տնտեսական ռազմավարական գործընկերության հռչակագրի ստորագրումը: Մենք առանց այդ էլ ռազմավարական գործընկերներ էինք, այս ամենը պետք է այսօր պաշտոնապես ձևակերպվի: Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր պատմական որոշում է, որն էլ ավելի կնպաստի մեր հարաբերություններին, կհզորացնի բարեկամությունը, գործընկերությունը:
Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ, ուզում եմ խնդրել պարոն վարչապետին, ողջույնի խոսք ասել»:
Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո՛ վարչապետ Ղարիբաշվիլի,
Նիստի հարգարժա՛ն մասնակիցներ,
Սրտանց ողջունում եմ Վրաստանի վարչապետ, իմ լավ բարեկամ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին և Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 13-րդ նիստի բոլոր մասնակիցներին։
Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր վրաց գործընկերներին ավանդական ջերմ ընդունելության համար:
Պետք է արձանագրեմ, որ այսօր մեր երկրների միջև հարաբերությունները թևակոխել են որակապես նոր փուլ և հաջողություններ արձանագրել ամենատարբեր ոլորտներում, իսկ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերի նախագահումը երկու երկրների վարչապետների մակարդակով խոսում է երկկողմ հարաբերությունների արժևորման մասին:
Մեր երկրների տնտեսական համագործակցությունն ունի մեծ ներուժ, և մեր խնդիրն է նպաստել դրա լիարժեք բացահայտմանն ու կյանքի կոչմանը: Այս առումով տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովն իր կարևոր տեղն ունի կողմերի միջև տնտեսական կապերը խորացնելու և ամրապնդելու գործում։
Գոհունակությամբ ուզում եմ փաստել, որ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի օրակարգը բավականին հագեցած է և ներառում է երկկողմ գործակցության այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են` տրանսպորտը, կապը, էներգետիկան, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, առողջապահությունը, զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը, կրթությունն ու գիտությունը, մշակույթը, շրջակա միջավայրի պահպանությունը և այլն: Կարևորում եմ նիստի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների լիարժեք կյանքի կոչումը, որը մեր երկրների հարաբերություններին կհաղորդի նոր որակ և բովանդակություն:
Ուրախությամբ պիտի արձանագրեմ, որ նախորդ տարի երկու երկրների առևտրաշրջանառության ծավալը գերազանցել է 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարը: Համոզված եմ, որ սա առավելագույնը չէ, և առաջիկա տարիներին ևս առևտրաշրջանառության դրական դինամիկան կպահպանվի՝ շնորհիվ երկու երկրների տնտեսությունների աճի և փոխգործակցության խորացման։
Մեծարգո պարոն վարչապետ.
Երկու երկրների հարաբերություններում առկա իրողություններով պայմանավորված նոր հնարավորություններ են ստեղծվել համագործակցության և համատեղ նախագծերի իրականացման համար: Այս առումով հատկանշական է, որ որոշում է կայացվել Հայաստանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատման վերաբերյալ: Վստահ եմ, որ այս ձևաչափը համապատասխանում է մեր երկրների միջև հարաբերությունների առկա մակարդակին, ինչպես նաև նոր հնարավորություններ կբացի փոխգործակցության առավել խորացման համար:
Ավարտելով խոսքս՝ ցանկանում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել հայկական պատվիրակության ընդունելությունը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար և հաջողություն ու արդյունավետ աշխատանք մաղթել նիստի մասնակիցներին: Շնորհակալություն»:

Пашинян: Отношения между Арменией и Грузией вышли на качественно новый уровень
В Тбилиси под совместным председательством премьер-министров Армении и Грузии Никола Пашиняна и Ираклия Гарибашвили состоялось очередное заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией, сообщили в правительстве.
Отмечается, что в приветственной речи премьер-министр Грузии отметил: “Господин премьер-министр, дорогой друг, приветствую Вас, приветствую Вашу делегацию. Уважаемые члены делегации, рад вас видеть. Благодарю моего дорогого коллегу господина Никола Пашиняна за то, что посетил нас. Для меня большая честь вновь принимать Вас в Грузии.
Хочу отметить важность заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. Как известно, Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству – лучший способ укрепить транспортные, культурные и экономические связи между нашими странами.
Сегодняшнюю встречу делает еще более важной подписание Декларации о стратегическом экономическом партнерстве между Арменией и Грузией. Мы и без того были стратегическими партнерами, и этот факт сегодня должен быть официально зафиксирован. Думаю, это очень важное историческое решение, которое будет способствовать дальнейшему развитию наших отношений, укреплению дружбы и партнерства.
Еще раз приветствую Вас, хочу попросить господина премьер-министра сказать слова приветствия”.
Премьер-министр Пашинян в своей речи, в частности, отметил:
“Уважаемый премьер-министр Гарибашвили,
Сердечно приветствую премьер-министра Грузии, моего хорошего друга Ираклия Гарибашвили и всех участников 13-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией.
Прежде всего, хотел бы поблагодарить наших грузинских коллег за традиционно теплый прием.
Должен констатировать, что сегодня отношения между нашими странами вышли на качественно новый уровень и зафиксировали успехи в самых разных сферах, а председательство на заседаниях межправительственной комиссии на уровне премьер-министров двух стран говорит о высокой оценке двусторонних отношений.
Экономическое сотрудничество между нашими странами имеет большой потенциал, и наша задача – способствовать его полному раскрытию и реализации. В этой связи важная роль в углублении и укреплении экономических связей между сторонами принадлежит Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Хочу с удовлетворением констатировать, что повестка заседания межправкомиссии достаточно насыщенная и включает такие направления двустороннего сотрудничества, как транспорт, коммуникации, энергетика, информационные технологии, здравоохранение, туризм, сельское хозяйство, образование и наука, культура, охрана окружающей среды и т.д. Считаю важным полную реализацию достигнутых в рамках заседания договоренностей, что придаст новое качество и содержание отношениям между нашими странами.
С удовлетворением должен констатировать, что в прошлом году объем торгового оборота между двумя странами превысил 1 млрд долларов. Уверен, что это не предел, и в ближайшие годы положительная динамика торгового оборота сохранится благодаря росту экономик двух стран и углублению взаимодействия.
Многоуважаемый господин премьер-министр.
В контексте существующих в отношениях между двумя странами реалий созданы новые возможности для реализации совместных проектов и сотрудничества. В этой связи примечательно, что принято решение об установлении стратегического партнерства между Арменией и Грузией. Уверен, что этот формат соответствует текущему уровню отношений между нашими странами, а также откроет новые возможности для дальнейшего углубления взаимодействия.
В завершение хочу еще раз поблагодарить за организацию приема армянской делегации на высоком уровне и пожелать участникам заседания успехов и эффективной работы. Спасибо”.