Աշոտյանը, Մալյանն ու Ասլանյանը բանտում են ճշմարտության բացահայտման, քաղաքական հայացքների արտահայտման, ՏԻՄ ընտրություններում հաղթելու համար․ Մամիջանյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
26/01/2024 16:27
ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանի լիագումար նիստում ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն իր ելույթում ասել է․
«Մեծարգո նախագահ, սիրելի գործընկերներ,
Ո՞րն է «հանցագործություն» բառի սահմանումը։ Սա այն հարցն է, որը ես ցանկանում եմ բարձրացնել այստեղ՝ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության այս խորանում։
Արդյո՞ք հանցագործություն է ճշմարտության բացահայտումը, որն իշխանությունը թաքցնում է իր քաղաքացիներից։ Հենց դրա համար է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը 7 ամսից ավելի գտնվում նախադատական կալանքի տակ։
Արդյո՞ք հանցագործություն է ֆեյսբուքյան լայվերի ու հրապարակումների միջոցով քաղաքական հայացքների արտահայտումը։ Սակայն հենց այդ պատճառով է Նարեկ Մալյանն ավելի քան 4 ամիս գտնվում բանտում։
Արդյո՞ք հանցագործություն է հաղթելը ՏԻՄ ընտրություններում։ Արի ու տես, որ Վանաձոր քաղաքի ընտրված քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը հենց դրա համար է ավելի քան 2 տարի գտնվում բանտում։
Կանվանեի՞ք արդյոք հանցագործություն Երևանի կենտրոնում բողոքի խաղաղ ակցիաների անցկացումը, որով կառավարությանը պահանջ էր ներկայացվում քայլ ձեռնարկել՝ փրկելու ադրբեջանական զինուժի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման մեջ մնացած իրենց ծնողներին։ Սակայն հենց այդ գործողության համար այս պահին 11 ուսանողի գործ քննվում է դատարանում։ Նրանցից 4-ը ամիսներ են անցկացրել բանտում և դեռ շարունակում են ձերբակալված մնալ։
2023թ. նոյեմբեր ամսվա դրությամբ Հայաստանում կար ավելի քան 50 քաղբանտարկյալ։ Եվ սրանք պարզապես ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքեր չեն. Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության և Կենտրոնամետ դեմոկրատների միության կողմից ընդունվել են բանաձևեր, ըստ որոնց, Արմեն Աշոտյանը և մեր մյուս ընկերները հռչակվել են քաղաքական բանտարկյալներ:
Արդյո՞ք հանցագործություն է կռվելն այն պատերազմում, որը մեր դեմ սանձազերծել էր Ադրբեջանը։ Բայց հենց դրա համար 2020թ.-ից մինչ օրս հայ ռազմագերիները որպես պատանդ պահվում են Բաքվում։
Իսկ գուցե հանցագործությո՞ւն է քո իսկ հայրենիքում խաղաղ ապրելը։ Քանի որ քաղաքացիական Վագիֆ Խաչատրյանը հենց դրա համար է Ադրբեջանի դատարանի կողմից դատապարտվել երկար տարիների ազատազրկման։
Թե՞ ագրեսորներից սեփական ժողովրդիդ պաշտպանության կազմակերպումն է հանցագործություն։ Լևոն Մնացականյանն ու Դավիթ Մանուկյանն այժմ Բաքվի բանտում են հենց այդ պատճառով։
Իսկ գուցե հայրենակիցներիդ հույս տալը կամ պարզապես բարերար լինե՞լն է հանցագործություն։ Դա է պատճառը, որ Ալիևի ռեժիմը պատասխանատվության է ենթարկում Ռուբեն Վարդանյանին՝ կալանավորելով նրան։
Երբվանի՞ց է սեփական երկրին պատվով ու պարտքով ծառայելը դարձել հանցագործություն, որ Դավիթ Բաբայանն ու Դավիթ Իշխանյանը պետք է Բաքվում կալանքի տակ պահվեն։
Թե՞ մի երկիր կառավարելը, որը տարբեր միջազգային կազմակերպությունների զեկույցներով ժողովրդավարության մակարդակով անհամեմատելի է Ադրբեջանի հետ: Հենց դրա համար են նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը Բաքվի բանտում։ Դե, պարզվում է, որ ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված նախագահ լինելը Ալիևի համար հանցագործություն է։
ԵԽԽՎ-ի և միջազգային այլ կազմակերպությունների կողմից ընդունված զեկույցներում և բանաձևերում այս փաստերի հիշատակումը հույսի փոքր լույս է տալիս այս մարդկանց, մինչդեռ նրանք վանդակավոր արեգակ են տեսնում տևական ժամանակ։ Սա այն նվազագույնն է, որը մենք պարտավոր ենք անել նրանց համար։ Առնվազն:

Мамиджанян в ПАСЕ:  Ашотян, Малян и Асланян находятся в тюрьме за раскрытие истины, выражение своих политических взглядов и победу на выборах в местные органы власти
26/01/2024 17:08
Мамиджанян в ПАСЕ: Ашотян, Малян и Асланян находятся в тюрьме за раскрытие истины, выражение своих политических взглядов и победу на выборах в местные органы власти
В своем выступлении на пленарном заседании очередной сессии ПАСЕ руководитель фракции "Честь имею" НС Айк Мамиджанян заявил:
«Уважаемый Президент, уважаемые коллеги! Каково определение слова «преступление»? Это вопрос, который я хочу поднять здесь, на этом форуме о правах человека, демократии и верховенстве закона. Является ли преступлением раскрытие правды, которую власти скрывают от своих граждан? Именно по этой причине вице-президент РПА Армен Ашотян находится под стражей уже более 7 месяцев.
Является ли преступлением выражение политических взглядов через Facebook Live и публикации? Однако именно поэтому Нарек Малян находится в тюрьме уже более 4 месяцев.
Является ли преступлением победа на местных выборах? Вопреки ожиданиям избранный мэр Ванадзора Мамикон Асланян находится в тюрьме уже более 2 лет.
Вы бы назвали преступлением проведение мирных демонстраций в центре Еревана с требованием к правительству принять меры по спасению их родителей, осажденных азербайджанскими военными в Нагорном Карабахе? Однако в настоящее время в суде рассматривается дело 11 студентов за это действие. Четверо из них провели месяцы в тюрьме и до сих пор находятся под арестом.
По состоянию на ноябрь 2023 года в Армении насчитывалось более 50 политзаключенных. И это не просто слова оппозиционного депутата. Европейская народная партия и Союз центристских демократов приняли резолюции, согласно которым Армен Ашотян и другие наши друзья были объявлены политзаключенными.
Является ли преступлением участие в войне, развязанной против нас Азербайджаном? Но именно по этой причине с 2020 года и по сегодняшний день армянские военнопленные удерживаются в качестве заложников в Баку.
А может быть, мирно жить на родине – это преступление? Потому что гражданский Вагиф Хачатрян был приговорен азербайджанским судом к многим годам лишения свободы.
Или организация защиты своего народа от агрессоров является преступлением? Именно по этой причине Левон Мнацаканян и Давид Манукян сейчас находятся в бакинской тюрьме.
А может быть, давать надежду своим соотечественникам или просто быть благотворителем – преступление? Именно по этой причине режим Алиева привлекает Рубена Варданяна к ответственности, держа его под арестом.
С каких это пор служить Родине с честью и долгом стало преступлением, за которое Давид Бабаян и Давид Ишханян должны оставаться под арестом в Баку?
Упоминание этих фактов в докладах и резолюциях, принятых ПАСЕ и другими международными организациями, дает этим людям небольшой луч надежды, между тем они уже длительное время видят солнце за решеткой. Это минимум, что мы обязаны для них сделать. Самое меньшее.