Հայ-վրացական ռազմավարական գործընկերության մասին պաշտոնական համաձայնագիր է ստորագրվել
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես են եկել  մամուլի համար հայտարարությամբ։
Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտնել է, որ այսօր ստորագրվել է հայ-վրացական ռազմավարական գործընկերության մասին պաշտոնական համաձայնագիր:
«Դե-ֆակտո մենք առանց այն էլ ռազմավարական գործընկերներ էինք։  Այսօր արդեն, կարելի է ասել, այս իրականությունը ձևակերպվեց։ Այսօր պաշտոնապես ստորագրեցինք ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր»,- ասել է Ղարիբաշվիլին։
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին համաձայնագրի ստորագրումը որակել է որպես   հայ-վրացական հարաբերությունների հանգրվանային իրադարձություն։
Փաշինյանը նշել է նաև, որ   Վրաստանում  քննարկումների ընթացքում պայմանավորվել են հանձնարարել համապատասխան գերատեսչություններին՝ գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի ու Վրաստանի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատման գործընթացն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Վրաստանի մաքսային մարմինների միջև ակտիվորեն քննարկվում են սահմանային անցման կետերում համատեղ մաքսային հսկողության իրականացման մոդելները։

Подписано официальное соглашение об армяно-грузинском стратегическом партнерстве
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили и премьер-министр Армении Никол Пашинян выступили совместным заявлением для прессы.
Ираклий Гарибашвили сообщил, что сегодня подписано официальное соглашение об армяно-грузинском стратегическом партнерстве.
"Де-факто мы уже были стратегическими партнерами. Сегодня, можно сказать, эта реальность получила формальное подтверждение. Сегодня мы официально подписали соглашение о стратегическом партнерстве", - сказал Гарибашвили.
Никол Пашинян, в свою очередь, назвал подписание соглашения знаковым событием в армяно-грузинских отношениях.
Пашинян также отметил, что в ходе обсуждений в Грузии договорились поручить соответствующим ведомствам предпринять практические шаги для завершения процесса демаркации межгосударственной границы между Арменией и Грузией.
По его словам, таможенные органы Армении и Грузии активно обсуждают модели реализации совместного таможенного контроля на пунктах пересечения границы.