Թուրքիան տարածքներ է պահանջելու Ռուսաստանի Դաշնությունից. Հայկ Նահապետյան (Տեսանյութ)
«Թուրքիան խնդիր է դրել՝ Հարավային Կովկասն ամբողջությամբ վերցնել իր ազդեցության տակ, ավելին՝   հավակնություն ունի տարածքային պահանջներ ներկայացնել Ռուսաստանի Դաշնությանը: Դա համընկնում է հավաքական Արևմուտքի ծրագրերին, ըստ որոնց՝ Ռուսաստանը պետք է ՆԱՏՕ-ի դեմ պատերազմում պարտվի, իսկ որպեսզի պարտվի, Ռուսաստանի սահմանների մոտ պետք է ռազմական բախումների նոր օջախներ ստեղծել»,- «Հարցեր կան» հաղորմանն ասել է պահեստազորի գնդապետ, ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը։
«Ռուսաստանի համար կարևոր է, որ ուկրաինական ճակատի հետ երկրորդ, երրորդ ճակատ չբացվի, և այս ընթացքում կատարած զիջումների գինը այդ նոր, հնարավոր ճակատների չբացումն է:
Հիմնական խնդիրն Ուկրաինան է, և նորմալ է, որ այդ հիմնական ուղղությունը սպասարկելիս երկրորդական ուղղություններում նահանջներ լինեն. բուն նպատակը մեծ ճակատամարտում հաղթելն է»:

Айк Нагапетян: Турция потребует территории от РФ (Видео)
«Турция поставила задачу взять под свое влияние весь Южный Кавказ, более того, у нее есть амбиции предъявить территориальные претензии к Российской Федерации. Это совпадает с планами коллективного Запада, согласно которым Россия должна проиграть войну против НАТО, а чтобы проиграть, необходимо создавать новые очаги военных конфликтов у границ России»,- в программе «Есть вопросы» заявил военный эксперт, полковник запаса Айк Нагапетян.
«Для России важно не открывать второй или третий фронт наряду с украинским фронтом, и цена уступок, сделанных в этот период, — неоткрытие этих новых, возможных фронтов.
Основная проблема – это Украина, и вполне нормально, что на второстепенных направлениях при обслуживании основного направления случаются неудачи: главаная цель — выиграть большую битву».