Եթե Մերձավոր Արևելքում կրքերը հնարավորինս շուտ չհանդարտեցվեն,  իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս կգա նաև Հարավային Կովկասում․ Արմեն Գևորգյան
27/01/2024 16:23
Եթե Մերձավոր Արևելքում կրքերը հնարավորինս շուտ չհանդարտեցվեն, իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս կգա նաև Հարավային Կովկասում․ Արմեն Գևորգյան
ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանում հունվարի 23-ին կայացած «Վերջին զարգացումները Մերձավոր Արևելքում. ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչական հարձակումն Իսրայելի վրա և Իսրայելի պատասխանը» թեմայով քննարկման ժամանակ ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը հանդես է եկել ելույթով.
«Ցավոք, բռնությունը դարձել է ոչ միայն ահաբեկչական խմբավորումների և ավտորիտար պետությունների, այլև՝ ժողովրդավարական կառավարությունների ծրագրերի իրականացման հիմնական մեխանիզմներից մեկը։ Քանի որ ՄԱԿ-ը, Եվրոպայի խորհուրդը, ԵԱՀԿ-ն և այլ միջազգային կազմակերպություններ կորցնում են իրենց արդիականությունն ու ազդեցությունը, ի հայտ են գալիս ավտորիտարիզմի և ժողովրդավարության միջև համերաշխության անընդունելի ձևաչափեր, որոնք հաճախ հիմնված են զենքի և նավթի միության վրա։
Փորձագիտական կարծիք կա, որ, օրինակ, Հայաստանի հետ տարաձայնությունները ոչ թե դիվանագիտական, այլ՝  պատերազմական ճանապարհով լուծելու Իլհամ Ալիևի որոշումը պայմանավորված է եղել նրանով, որ իսրայելական ընկերությունները համաձայնել են նրան նորագույն ռազմական տեխնոլոգիաներ վաճառել։ Բաց աղբյուրների համաձայն՝ 2016-2020 թվականներին, Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմի մեկնարկից անմիջապես առաջ, Իսրայելին բաժին է հասել Ադրբեջանի «հիմնական զենքի» ներմուծման գրեթե 70 տոկոսը։
Իսրայելը, հավանաբար, արդարացնում է Ադրբեջանի հետ զենքի առևտուրը՝ հիմնվելով «զենք՝ էներգակիրների դիմաց» հաշվարկների կամ հակաիրանական քաղաքականության հարցում համագործակցելու Ադրբեջանի պատրաստակամության վրա: Այդ իսկ պատճառով իսրայելցի քաղաքական գործիչները, լինելով ժողովրդավարական պետության ներկայացուցիչներ, պետք է պատասխանեն մի շատ կարևոր հարցի. կա՞ տարբերություն ՀԱՄԱՍ-ի և Ադրբեջանի միջև, երբ խոսքը ցեղասպանության մտադրության մասին է, և տարբեր են միայն նրանց քաղաքականության թիրախները: Բացի այդ, Իսրայելի քաղաքական վերնախավերն այսօր պետք է ապահովեն այդ սուրբ հողի բնիկների խաղաղ համագոյակցությունը: Այլապես հին Երուսաղեմում հայկական եկեղեցուն իր պատմական ժառանգությունից զրկելու շարունակվող փորձերը չունեն բացատրություն։
Մենք պետք է հնարավորինս շուտ հանդարտեցնենք կրքերը Մերձավոր Արևելքում։ Եթե դա տեղի չունենա, իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս կգա նաև Հարավային Կովկասում, որտեղ թուրք-ադրբեջանական դաշինքը պարզապես սպասում է տարածաշրջանային մեծ քաոսի՝ Հայաստանի դեմ նոր ագրեսիայի նպատակով։
Ես խստորեն դատապարտում եմ ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումն Իսրայելի վրա և ուզում եմ տեսնել Եվրոպայից տարածաշրջան եկող ազդակներ, որոնք բոլոր կողմերի համար պետք է լինեն հստակ, համոզիչ և առանց երկակի ստանդարտների նշույլի։ Հակառակ դեպքում պատերազմական գոտու ընդլայնումն անխուսափելի է՝ «Այն, ինչ թույլատրելի է Իսրայելին, կարելի է նաև մեզ» տրամաբանությամբ»։

Армен Геворгян: Если в ближайшее время не утихнут страсти на Ближнем Востоке, ситуация выйдет из-под контроля и на Южном Кавказе
27/01/2024 16:59
В ходе дискуссии на тему "Последние события на Ближнем Востоке:Террористические атаки ХАМАС против Израиля и ответ Израиля", состоявшейся на зимней сессии ПАСЕ 23 января, выступил член делегации НС Республики Армения, депутат фракции "Армения" Армен Геворгян:
«К сожалению, насилие стало одним из основных механизмов реализации программ не только террористических группировок и авторитарных государств, но и демократических правительств. По мере того как ООН, Совет Европы, ОБСЕ и другие международные организации теряют свою значимость и влияние, возникают неприемлемые формы солидарности между авторитаризмом и демократией, часто основанные на союзе оружия и нефти.
Существует экспертное мнение, что, например, решение Ильхама Алиева разрешить разногласия с Арменией не дипломатическим путем, а военным путем было обусловлено тем, что израильские компании согласились продать ему новейшие военные технологии. По данным открытых источников, в 2016-2020 годах, накануне начала 44-дневной войны в Нагорном Карабахе, на долю Израиля приходилось почти 70 процентов импорта «основного оружия» Азербайджана.
Израиль, вероятно, оправдывает торговлю оружием с Азербайджаном расчетами «оружие в обмен на энергоносители» или готовностью Азербайджана сотрудничать в антииранской политике. Именно поэтому израильские политические деятели, будучи представителями демократического государства, должны ответить на очень важный вопрос: есть ли разница между ХАМАСом и Азербайджаном, когда речь идет о намерениях геноцида, и различаются ли только цели их политики? Кроме того, политическая элита Израиля сегодня должна обеспечить мирное сосуществование уроженцев этой святой земли. В противном случае продолжающиеся попытки лишить Армянскую Церковь ее исторического наследия в древнем Иерусалиме не имеют объяснения.
Страсти на Ближнем Востоке необходимо погасить как можно скорее. Если этого не произойдет, ситуация выйдет из-под контроля и на Южном Кавказе, где турецко-азербайджанский альянс только и ждет великого регионального хаоса с целью новой агрессии против Армении.
Я решительно осуждаю нападение ХАМАСа на Израиль и хочу видеть сигналы, поступающие из Европы в регион, которые должны быть ясными, убедительными для всех сторон и без намека на двойные стандарты. В противном случае расширение зоны боевых действий неизбежно по логике «Что дозволено Израилю, дозволено и нам».