Պետք է հստակ արձանագրենք, որ որևէ այլ տարածքի նկատմամբ որևէ հավակնություն չունենք և չենք ունենալու. Փաշինյան
28/01/2024 20:22
Մենք պետք է վերանայենք անվտանգության մասին մեր ռազմավարական պատկերացումները: Պետք է բարձր և ուղիղ խոստովանել, որ անվտանգության և անվտանգային համակարգերի, դրանց գործունակության բանաձևերի մասին մեզանում արմատացած պատկերացումներն աղետալի խաղ խաղացին մեր գլխին և Հայաստանի Հանրապետության համար չկա այլ տարբերակ, քան անվտանգային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացումը, բանակի կազմավորման 32-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառմանը հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Եվ մենք գնում ենք այդ ճանապարհով: Նոր և ժամանակակից սպառազինության և տեխնիկայի ձեռքբերման ճանապարհով ենք գնում, և վերջին տարիներին կառավարությունը մի քանի միլիարդ դոլարի զենք-զինամթերք ձեռք բերելու պայմանագրեր է կնքել:
Հայաստանի Հանրապետության ռազմարդյունաբերական համալիրն աննախադեպ` մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի պատվեր ունի Հայաստանի կառավարությունից և իհարկե, շարունակելու ենք ներդրումներ անել ռազմարդյունաբերական համալիրում՝ զուգահեռ ավելացնելով նաև գիտության և կրթության ֆինանսավորումը:
Այս ձեռքբերումների ու ներդրումներ անելու հնարավորության համար ուզում եմ կրկին ու կրկին շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության բոլոր օրինապահ հարկ վճարողներին, որոնք գործնականում են իրագործում 2018 թվականին մեր կողմից առաջարկված «հարստացիր և հարստացրու» կարգախոսը: Եվ պիտի արձանագրեմ, որ 2023 թվականի բյուջեի հարկային եկամուտները, արդեն իսկ փաստացի կատարված, 2017 թվականի բյուջեի եկամուտների համեմատ ավելի են եղել շուրջ 2,5 միլիարդ դոլարով: Եվ ահա այս գումարներով է նաև իրականացվում բանակի, զինված ուժերի բարեփոխումը:
Բանակը բարեփոխելը, ուժեղ և մարտունակ բանակ ունենալը յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխան իրավունքն է և մենք շարունակելու ենք գնալ այս ճանապարհով: Ուժեղ և մարտունակ բանակը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, անկախությունն ապահովող կարևորագույն գործոններից է, բայց ոչ միակ գործոնը: Անվտանգության ապահովման տեսակետից առանցքային երկու գործոն ևս պիտի ընդգծեմ՝ արտաքին հարաբերությունները և վարվող քաղաքականությունների լեգիտիմությունը՝ միջազգային իրավունքի տեսակետից:
Լեգիտիմությունն, ըստ այդմ, Հայաստանի արտաքին անվտանգության ապահովման կարևորագույն գործոն պիտի լինի: Ի՞նչ նկատի ունեմ: Այն, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ինքն իրեն պետք է նույնականացնի այն տարածքի հետ, որի վրա և ճանաչվել է միջազգային հանրության կողմից: Այն է` Հայկական ԽՍՀ տարածքը, որը նույնական է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հետ: Մենք պետք է հստակ և աներկբա արձանագրենք, որ որևէ այլ տարածքի նկատմամբ որևէ հավակնություն չունենք և չենք ունենալու, և սա պետք է դառնա Հայաստանի արտաքին անվտանգության ապահովման ռազմավարական հիմքը»,-ասել է վարչապետը։

Пашинян: Мы должны четко констатировать, что у нас нет и не будет никаких претензий в отношении какой-либо другой территории
28/01/2024 23:37
Мы должны переосмыслить наши стратегические представления в области безопасности. Необходимо прямо признать вслух, что укоренившиеся в нас идеи о системах безопасности и формулах их функционирования сыграли с нами злую шутку и для Республики Армения нет иного выхода, кроме как диверсифицировать отношения в сфере безопасности. Об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян на праздничном мероприятии по случаю 32-й годовщины образования армии Республики Армения.
«И мы идем по этому пути. Мы находимся на пути приобретения нового и современного вооружения и техники, и за последние годы правительство подписало контракты на закупку вооружения и боеприпасов на сумму в несколько миллиардов долларов.
Военно-промышленный комплекс Республики Армения имеет беспрецедентный заказ в несколько сотен миллионов долларов от правительства Армении, и, конечно, мы продолжим инвестировать в ВПК, одновременно увеличивая финансирование науки и образования.
За эти достижения и возможность инвестировать я хочу еще раз поблагодарить всех законопослушных налогоплательщиков Республики Армения, которые на практике реализуют предложенный нами в 2018 году лозунг “обогащайся и обогащай”. И должен констатировать, что налоговые доходы бюджета в 2023 году, уже фактически реализованные, превысили доходы бюджета 2017 года примерно на 2,5 млрд долларов. И на эти средства проводится также реформа армии и Вооруженных сил.
Реформировать армию, иметь сильную и боеспособную армию – это суверенное право каждой страны, и мы продолжим идти по этому пути. Сильная и боеспособная армия является одним из важнейших факторов, обеспечивающих суверенитет, территориальную целостность и независимость Республики Армения. Однако это не единственный фактор. В контексте обеспечения безопасности хочу подчеркнуть еще два ключевых фактора: внешние отношения и легитимность проводимой политики с точки зрения международного права.
Легитимность, при этом, должна быть важнейшим фактором обеспечения внешней безопасности Армении. Что я имею в виду? То, что Республика Армения должна идентифицировать себя с территорией, на которой она была признана международным сообществом. Т.е. территорией Армянской ССР, идентичной суверенной территории Республики Армения. Мы должны четко и бесспорно констатировать, что у нас нет и не будет никаких претензий в отношении какой-либо другой территории, и это должно стать стратегической основой обеспечения внешней безопасности Республики Армения»,- заявил премьер-министр.