Այս իշխանությունների օրոք է, որ կանոնավոր բանակը նորից վերածվեց տարբեր կամավորական ջոկատների. Սեյրան Օհանյան
28/01/2024 11:57
Այսօրվա բանակի վիճակը գնահատել դժվար է, այդ հարցը պետք է տալ իշխանություններին, որոնք պարտավոր էին այս տարիների ընթացքում ամբողջ ներուժը ներդնել և բանակի մարտական կարողությունները վերականգնել, «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։
«Բայց ակնհայտ է, որ նրանք եթե ինչ-որ բան կատարել են, կատարել են ուշացումով, թերացումներով, եթե այդպես չլիներ, ապա 2021-2023 թվականների մարտական գործողությունների ժամանակ կունենայինք հաջողություններ։ Որքէան էլ դժվար լինի, հայկական բանակի զինվորներն ու հրամանատարները բոլոր փուլերում էլ մարտնչել են, և Եռաբլուրը դրա առհավատչյան է։»,-ասաց Սեյրան Օհանյանը։
Նա նշեց, թե բանակն այն կառույցն է, որ առաջինը և արագ տեմպերով կարող է վերականգնել իր երբեմնի համբավը։
«Մենք կարողացել ենք ֆիդայական ջոկատներից բանակ կազմավորել։ Այս իշխանությունների օրոք է, որ միասնականությունը ոչնչացվեց, կանոնավոր բանակը նորից վերածվեց տարբեր կամավորական ջոկատների և մեր կողմից ձեռք բերված սպառազինությունը, որի զգալի մասն ավար էր մարտական գործողությունների ժամանակ, հանձնվեց ադրբեջանցիներին»,-նշեց Սեյրան Օհանյանը։

Сейран Оганян: Именно в период правления этих властей регулярная армия вновь превратилась в различные добровольческие отряды
28/01/2024 19:27
Трудно оценить состояние сегодняшней армии, этот вопрос следует задать властям, которые в эти годы были обязаны вложить весь свой потенциал и восстановить боеспособность армии. Об этом сказал журналистам в военном пантеоне "Ераблур" экс-министр обороны, глава фракции "Армения" Сейран Оганян.
"Но очевидно, что если даже они что-то предприняли, то сделали это с опозданием, с недостатками, если бы это было не так, то мы имели бы успех в ходе боевых действий 2021-2023 годов. Как бы тяжело это ни было, солдаты и командиры армянской армии сражались на всех этапах, об этом свидетельствует "Ераблур"", - сказал Сейран Оганян.
Он выразил уверенность, что армия может быстро восстановить былую славу.
«Нам удалось сформировать армию из отрядов фидаинов. Именно при нынешних властях сплоченность была уничтожена, регулярная армия вновь превратилась в различные добровольческие отряды, а приобретенное нами вооружение, значительная часть которого представлял собой трофеи, захваченные у врага, была сдана азербайджанцам", - отметил Сейран Оганян.