44-օրյա պատերազմից հետո 35-40 հազար մարդ արդեն դուրս էր եկել Արցախից. պատճառը նույնն էր՝ Արցախի վերջնական հանձնումը. Տիգրան Աբրահամյան
29/01/2024 10:33
Երբ խոսք է գնում Արցախից բռնի տեղահանված հայերի կամ պարզապես Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության մասին, ապա պետք է նշել ոչ թե 120 հազարի, այլ 2020թ.-ի 44-օրյա պատերազմից առաջ եղած թվի` շուրջ 150 հազար հայերի մասին, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա՝ սա ոչ միայն կարևոր քաղաքական նշանակության հարց է, այլ նաև սոցիալական:
«Արցախցիների բռնի տեղահանությունը սկսել է 44-օրյա պատերազմի օրերին` Հադրութի, Շուշիի, Մարտակերտի շրջաններից, իսկ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ փաստաթղթից հետո, երբ պետք է հանձնվեր Քաշաթաղի, Շահումյանի (Քարվաճառ) և Ակնայի շրջանները, նաև այնտեղից:
44-օրյա պատերազմից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր, տարբեր իրադարձություններով պայմանավորված, 35-40 հազար մարդ արդեն դուրս էր եկել Արցախից, բայց պատճառն անշուշտ նույնն էր` Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը, որը Հայաստանի իշխանության հանցավոր համաձայնությամբ Արցախի վերջնական հանձնմանը բերեց:
Կառավարության բոլոր ծրագրերը պետք է պարտադիր իրականացվեն շուրջ 150 հզ.-ի, այլ ոչ թե 2023 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբերին Արցախը բռնի լքած 105-110 հզ. մեր հայրենակիցների համար»,- նշել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: После 44-дневной войны Арцах покинуло уже 35-40 тысяч человек: причина была та же: окончательная сдача Арцаха
29/01/2024 10:55
Когда речь идет о насильственно переселенных армянах из Арцаха или просто о геноцидальной политике Азербайджана, то следует говорить не о 120 тысячах, а о 150 тысячах армян до 44-дневной войны 2020 года. Об этом написал секретарь фракции НС "Честь имею" Тигран Абрамян.
По его словам, это не только важный политический вопрос, но и социальный.
«Насильственная депортация жителей Арцаха началась во время 44-дневной войны из Гадрутского, Шушинского, Мартакертского районов, а также после трехстороннего документа от 9 ноября, когда должны были быть сданы Кашатагский, Шаумянский (Карвачарский) районы и район Акны, оттуда тоже.
С 44-дневной войны по сентябрь 2023 года в силу различных событий Арцах покинуло уже 35-40 тысяч человек, но причина однозначно была одна: агрессивная политика Азербайджана, приведшая к окончательной сдаче Арцаха при преступном согласии властей Армении.
Все государственные программы должны быть реализованы примерно для 150 тысяч человек, а не для 105-110 тысяч наших соотечественников, насильственно покинувших Арцах в сентябре-октябре 2023 года", - сказал Абрамян.