«Ամեն ինչ անում ենք տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար»․ Ալեն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով «խաղաղության պայմանագիր» կնքելու շուրջ Ադրբեջանի հետ վարվող բանակցություններին` ասել է, որ հայկական կողմը կառուցողական է տրամադրված։ Այդ մասին հայտնում են խորհրդարանից։
«ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
Ողջունելով հյուրին` Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Միջխորհրդարանական միությանը` տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում ներգրավվածության համար:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ԱԺ պատվիրակությունը մշտապես եղել է Միջխորհրդարանական միության ակտիվ անդամներից մեկը, որի պատգամավորները ներկայացված են կազմակերպության տարբեր մարմինների ղեկավար կազմերում:
Անդրադառնալով Խաղաղության պայմանագիր կնքելու շուրջ Ադրբեջանի հետ վարվող բանակցություններին` ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ հայկական կողմը կառուցողական է տրամադրված եւ բաց է այն քննարկումների համար, որոնք կնպաստեն փաստաթղթի ստորագրման գործընթացին:
«Հայաստանը ժողովրդավար երկիր է, սա այլեւս հաստատված փաստ է: Մենք ամեն ինչ արել եւ անում ենք մեր միջազգային գործընկերների հետ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Մարտին Չունգոնգը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը խաղաղության հաստատման բանակցություններում եւ նշել, որ Միջխորհրդարանական միությունն ամեն կերպ կաջակցի Խաղաղության պայմանագրի կյանքի կոչմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Միջխորհրդարանական միության (IPU) երիտասարդ պատգամավորների գլոբալ ֆորումին, որն անցկացվելու է 2024 թվականին` Հայաստանում»:

Ален Симонян: Мы делаем все для установления мира в регионе
В ходе встречи с генеральным секретарем Межпарламентского союза Мартином Чунгонгом спикер НС Ален Симонян, коснувшись ведущихся переговоров с Азербайджаном о подписании "мирного договора", заявил, что армянская сторона настроена конструктивно. Об этом сообщили в НС.
«29 января председатель НС Ален Симонян принял делегацию, возглавляемую генеральным секретарем Межпарламентского союза Мартином Чунгонгом.
Во встрече также принял участие вице-спикер НС Акоп Аршакян.
Приветствуя гостя, Ален Симонян поблагодарил Межпарламентский союз за участие в установлении мира в регионе.
Глава парламента отметил, что делегация НС всегда была одним из активных членов Межпарламентского союза, депутаты которого представлены в руководстве различных органов организации.
Коснувшись переговоров между Арменией и Азербайджаном по подписанию мирного договора, спикер НС подчеркнул, что армянская сторона настроена конструктивно и открыта для обсуждений, которые будут способствовать процессу подписания документа.
“Армения – демократическая страна, это уже состоявшийся факт. Мы с нашими международными партнерами сделали и делаем все для установления мира в регионе”, - подчеркнул Ален Симонян.
Мартин Чунгонг высоко оценил усилия Армении в мирных переговорах и отметил, что Межпарламентский союз будет всемерно поддерживать реализацию мирного договора.
Был также затронут глобальный форум молодых депутатов Межпарламентского союза (МПС), который пройдет в 2024 году в Армении».