ԼՂ-ում մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության օրակարգում է. Փոխնախարար
29/01/2024 14:10
Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը մշտապես  Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության օրակարգում է, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը մեր օրակարգում է: Այդ հարցը բարձրաձայնվում է թե՛ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գործադիր մարմնում, թե՛ այլ համապատասխան գերատեսչություններում: Եթե կհիշեք՝ 2020 թվականի դեկտեմբերին ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի կողմից կայացվել էր որոշում, որ պետք է փաստահավաք առաքելություն գործուղվի Լեռնային Ղարաբաղ՝ տեղում դիտարկելու իրավիճակը, թե ինչ վիճակում են մշակութային ժառանգության կոթողները», - նշել է Կոստանյանը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ այս ընթացքում իրենք շարունակաբար աշխատանքներ են տանում, որպեսզի այդ առաքելության այցը տեղի ունենա:

Костанян: Вопрос сохранения армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе всегда в повестке МИД
29/01/2024 19:18
Вопрос сохранения армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе всегда находится в повестке дня Министерства иностранных дел Армении. Об этом в беседе с журналистами заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
«Вопрос сохранения культурного наследия в Нагорном Карабахе находится на нашей повестке дня. Этот вопрос поднимается как в исполнительном органе ЮНЕСКО, так и в других соответствующих ведомствах. Если вы помните, в декабре 2020 года Исполнительный совет ЮНЕСКО принял решение о направлении в Нагорный Карабах миссии по установлению фактов для наблюдения на месте за ситуацией с памятниками культурного наследия», - сказал Костанян.
Заместитель министра отметил, что они постоянно работают над тем, чтобы визит этой миссии состоялся.